Click here for more

Great Lakes & Seaway Shipping Online
Duluth - Superior
               By Mike Cleary

Reports are from the Boatwatchers Hotline, (218) 722-6489
For more Port of Duluth Ship Arrivals and Departures visit the
Duluth Shipping News



This concludes the shipping season for Duluth, Superior, Two Harbors, Silver Bay
and Taconite Harbor. Due to time constraints I will not be doing these reports for
the 2014 shipping season. It has been a pleasure doing them for the past 15 years.

January 16 (Thursday):
======================

Kaye E. Barker arrive Duluth 03:55 to Fraser Shipyard for winter layup
Mesabi Miner arrive Duluth 04:30 to Calumet then Midwest Energy for winter layup

January 15 (Wednesday):
=======================

Cason J. Callaway arrive Duluth 09:50 to the Port Terminal for winter layup

Mesabi Miner depart Taconite Harbor 08:45 light for Duluth

January 14 (Tuesday):
=====================

Presque Isle arrive Duluth 17:30 for the Port Terminal for winter layup

James L. Kuber depart Two Harbors 02:30
Presque Isle depart Two Harbors 15:30 (partial load)

January 13 (Monday):
====================

Arthur M. Anderson arrive Duluth 00:05 for DM&IR
Mesabi Miner arrive Duluth 02:55 for Midwest Energy
Arthur M. Anderson depart Duluth 14:00 from DM&IR
Mesabi Miner depart Duluth 14:30 from Midwest Energy

Edgar B. Speer depart Two Harbors 07:30
James L. Kuber arrive Two Harbors 08:50
Manitowac depart Two Harbors 17:00
Presque Isle arrive Two Harbors 19:00

Mesabi Miner arrive Taconite Harbor 20:30 (unloading coal)

January 12 (Sunday):
====================

CSL Laurentian arrive Duluth 00:20 for DM&IR
CSL Laurentian depart Duluth 19:30 from DM&IR

Frontenac depart Duluth 02:00 from DM&IR
Arthur M. Anderson arrive Two Harbors 22:30
Manitowac arrive Two Harbors 23:00

Great Lakes Trader depart Silver Bay 10:45

January 11 (Saturday):
======================

Edgar B. Speer arrive Two Harbors 20:30

Great Lakes Trader arrive Silver Bay 21:00

January 9 (Thursday):
=====================

Baie Comeau depart Duluth 12:05 from DM&IR

January 8 (Wednesday):
======================

Whitefish Bay depart Duluth 15:40 from DM&IR
Frontenac depart Duluth 17:25 light from the Port Terminal

Edwin H. Gott depart Two Harbors 14:30
Frontenac arrive Two Harbors 20:00

January 7 (Tuesday):
====================

Ashtabula arrive Duluth 03:00 for Midwest Energy
Ashtabula depart Duluth 20:30 from Midwest Energy
Frontenac arrive Duluth 21:20 for DM&IR

Roger Blough depart Two Harbors 03:00
Edwin H. Gott arrive Two Harbors 03:30

Kaye E. Barker depart Silver Bay 07:45

January 6 (Monday):
===================

No traffic

January 5 (Sunday):
===================

CSL Assiniboine depart Duluth 00:15 from DM&IR
Baie Comeau arrive Duluth 09:15 for DM&IR

Walter J. McCarthy Jr. arrive Superior 05:40 to Lakehead Pipeline for winter layup
James R. Barker arrive Superior 14:20 for BNSF

Philip R. Clarke depart Two Harbors 22:30

Kaye E. Barker arrive Silver Bay 08:30

January 4 (Saturday):
=====================

Great Republic arrive Duluth 05:05 to Fraser Shipyard for winter layup

Presque Isle depart Two Harbors 04:00
Philip R. Clarke arrive Two Harbors 04:30
Roger Blough arrive Two Harbors 09:15

January 3 (Friday):
===================

Whitefish Bay arrive Duluth 06:00 for DM&IR

Indiana Harbor depart Superior 09:00 from BNSF

January 2 (Thursday):
=====================

CSL Assiniboine arrive Duluth 04:20 for DM&IR
American Mariner depart Duluth 06:45 from Midwest Energy
American Spirit arrive Duluth 11:10 to the Port Terminal for winter layup
St. Clair arrive Duluth 17:50 to Garfield C for winter layup
Great Lakes Trader depart Duluth 23:05 from DM&IR

Hon. James L. Oberstar depart Two Harbors 06:00
Presque Isle arrive Two Harbors 12:00
Cason J. Callaway depart Two Harbors 19:00

January 1 (Wednesday):
======================

HAPPY NEW YEAR!

Paul R. Tregurtha arrive Duluth 01:55 for Midwest Energy
Great Lakes Trader arrive Duluth 07:05 for DM&IR
Arthur M. Anderson depart Duluth 21:05 from DM&IR
Paul R. Tregurtha depart Duluth 18:05 from Midwest Energy
American Mariner arrive Duluth 18:40 for Midwest Energy

Stewart J. Cort depart Superior 15:45 from BNSF

Hon. James L. Oberstar arrive Two Harbors 05:30
Cason J. Callaway arrive Two Harbors 06:30
American Integrity arrive Two Harbors 12:00

Sam Laud depart Silver Bay 06:30

December 31 (Wednesday):
========================

Sam Laud depart Duluth 04:00 from Midwest Energy
Arthur M. Anderson arrive Duluth 11:45 for DM&IR

Mesabi Miner depart Two Harbors 16:30

Sam Laud arrive Silver Bay 08:30 (unload coal then load ore)

December 30 (Monday):
=====================

Indiana Harbor arrive Duluth 16:25 to Calumet for fuel (waiting for Two Harbors)
Sam Laud arrive Duluth 18:10 for Midwest Energy

Burns Harbor depart Superior 14:00 from BNSF
Stewart J. Cort arrive Superior 15:15 for BNSF

American Integrity arrive Two Harbors 04:00
Joseph L. Block depart Two Harbors 05:30
Mesabi Miner arrive Two Harbors 06:30

Lakes Contender depart Silver Bay 07:45
Sam Laud arrive Silver Bay 09:00
Sam Laud depart Silver Bay 15:00 (did not load)

December 29 (Sunday):
=====================

James R. Barker depart Duluth 04:20 from Midwest Energy
Ashtabula arrive Duluth 06:15 for Midwest Energy
Ashtabula depart Duluth 17:45 from Midwest Energy
Manitowac depart Duluth 20:15 from DM&IR

Burns Harbor arrive Superior 16:30 for BNSF

Joseph L. Block arrive Two Harbors 00:01
Edwin H. Gott depart Two Harbors 00:30

Lakes Contender arrive Silver Bay 17:45

December 28 (Saturday):
=======================

H. Lee White depart Duluth 12:20 from Midwest Energy
Edgar B. Speer depart Duluth 12:55 from Midwest Energy
James R. Barker arrive Duluth 18:45 for Midwest Energy

Calumet depart Two Harbors 00:01

December 27 (Friday):
=====================

H. Lee White arrive Duluth 04:30 for Midwest Energy
American Century depart Duluth 11:15 from DM&IR

Calumet arrive Two Harbors 00:01
Edwin H. Gott arrive Two Harbors 02:00
American Spirit depart Two Harbors 07:00

St. Clair depart Silver Bay 03:15

December 26 (Thursday):
=======================

Algoma Olympic depart Duluth 00:15 from DM&IR
American Century arrive Duluth 00:30 for DM&IR
Paul R. Tregurtha arrive Duluth 05:25 for Midwest Energy
James R. Barker depart Duluth 08:20 from Midwest Energy
Edgar B. Speer arrive Duluth 11:10 for DM&IR
Paul R. Tregurtha depart Duluth 18:00 from Midwest Energy
Manitowac arrive Duluth 23:25 for DM&IR

Walter J. McCarthy Jr. arrive Superior 05:10 for BNSF
Walter J. McCarthy Jr. depart Superior 20:30 from BNSF

American Spirit arrive Two Harbors 00:01
Calumet arrive Two Harbors 07:00
Roger Blough depart Two Harbors 18:00

St. Clair arrive Silver Bay 04:20

December 25 (Wednesday):
========================

MERRY CHRISTMAS!

Cason J. Callaway depart Two Harbors 02:30
Roger Blough arrive Two Harbors 18:00
Presque Isle depart Two Harbors 23:30

American Mariner depart Silver Bay 04:30

December 24 (Tuesday):
======================

Cuyahoga depart Duluth 01:30 light from Riverland Ag
James R. Barker arrive Duluth 07:05 for Midwest Energy
Indiana Harbor depart Duluth 14:00 from Midwest Energy
James L. Kuber depart Duluth 20:35 from DM&IR
Algoma Olympic arrive Duluth 20:55 for DM&IR

Arthur M. Anderson depart Two Harbors 06:00
Lee A. Tregurtha depart Two Harbors 06:30
Cason J. Callaway arrive Two Harbors 07:45
Presque Isle arrive Two Harbors 14:30

Buffalo arrive Silver Bay 04:15
Buffalo depart Silver Bay 15:15
American Mariner arrive Silver Bay 16:00

December 23 (Monday):
=====================

Algoma Spirit depart Duluth 02:10 from DM&IR
Mesabi Miner depart Duluth 04:15 from Midwest Energy
Algoma Olympic arrive Duluth 04:50 for Hallett 8 to unload salt
Cuyahoga arrive Duluth 11:30 for Riverland Ag to unload grain
Great Lakes Trader depart Duluth 14:20 from DM&IR
James L. Kuber arrive Duluth 21:00 for DM&IR
Indiana Harbor arrive Duluth 21:15 for Midwest Energy

Lee A. Tregurtha arrive Two Harbors 03:30
Arthur M. Anderson arrive Two Harbors 15:00

December 22 (Sunday):
=====================

Mesabi Miner arrive Duluth 16:30 for Midwest Energy

Stewart J. Cort depart Superior 14:00 from BNSF

Philip R. Clarke depart Two Harbors 11:00

December 21 (Saturday):
=======================

Buffalo depart Duluth 00:10 from Midwest Energy
Philip R. Clarke depart Duluth 12:40 light from Hallett 5
Algoma Spirit arrive Duluth 17:15 for DM&IR
CSL Assiniboine depart Duluth 17:45 from DM&IR
Great Lakes Trader arrive Duluth 23:00 for DM&IR

Stewart J. Cort arrive Superior 00:30 for BNSF

Edwin H. Gott depart Two Harbors 04:00
Philip R. Clarke arrive Two Harbors 14:45

December 20 (Friday):
=====================

American Century depart Duluth 06:00 from Midwest Energy
Buffalo arrive Duluth 10:30 for Midwest Energy
Philip R. Clarke arrive Duluth 12:30 for Hallett 5 to unload stone

Burns Harbor depart Superior 23:45 from BNSF

Hon. James L. Oberstar depart Two Harbors 02:30
Roger Blough depart Two Harbors 03:00
Edwin H. Gott arrive Two Harbors 19:30

American Courage depart Silver Bay 09:20

December 19 (Thursday):
=======================

Calumet depart Duluth 06:10 from DM&IR
American Century arrive Duluth 16:30 for Midwest Energy
Orsula (Marshall Is.) depart Duluth 18:45 from Gavillon
Algomarine depart Duluth 22:00 from Hallett 5 (loaded blast furnace trim)
	
American Integrity depart Superior 12:50 from BNSF
Burns Harbor arrive Superior 13:35 for BNSF

Walter J. McCarthy Jr. depart Two Harbors 12:00

St. Clair depart Silver Bay 12:00
American Courage arrive Silver Bay 23:30

December 18 (Wednesday):
========================

Paul R. Tregurtha depart Duluth 01:35 from Midwest Energy
Calumet arrive Duluth 12:30 for DM&IR

American Spirit depart Superior 00:30 from BNSF
American Integrity arrive Superior 01:15 for BNSF
St. Clair depart Superior 14:00 from Lakehead light for Silver Bay

Roger Blough arrive Two Harbors 06:00
Hon. James L. Oberstar arrive Two Harbors 10:00

St. Clair arrive Silver Bay 18:30

December 17 (Tuesday):
======================

Paul R. Tregurtha arrive Duluth 03:00 for Midwest Energy
Indiana Harbor depart Duluth 14:35 from Midwest Energy
Algomarine arrive Duluth 09:30 for North American Salt to unload
Algomarine depart Duluth 18:00 from North American Salt (wash out holds)
Algomarine arrive Duluth 23:50 for Hallett 5 (loading blast furnace trim)

Presque Isle depart Two Harbors 14:30
Walter J. McCarthy Jr. arrive Two Harbors 15:00

December 16 (Monday):
=====================

Mesabi Miner depart Duluth 04:15 from Midwest Energy
Indiana Harbor arrive Duluth 23:00 for Midwest Energy

St. Clair arrive Superior 21:10 to Lakehead (waiting for Silver Bay)

December 15 (Sunday):
=====================

Mesabi Miner arrive Duluth 01:00 for Midwest Energy
Algoma Montrealais depart Duluth 06:20 from DM&IR
Orsula (Marshall Is.) arrive Duluth 22:15 for Gavillon

Edgar B. Speer depart Superior 16:50 from BNSF
American Spirit arrive Superior 20:30 for BNSF

Joseph L. Block depart Two Harbors 12:00
Presque Isle arrive Two Harbors 18:00

December 14 (Saturday):
=======================

American Century depart Duluth 01:30 from Midwest Energy
Edgar B. Speer arrive Duluth 02:55 to Calumet for fuel
Edgar B. Speer depart Duluth 06:40 from Calumet for BNSF Superior
Algoma Montrealais arrive Duluth 07:40 for DM&IR

Edgar B. Speer arrive Superior 07:30 for BNSF

Joseph L. Block arrive Two Harbors 11:00
James R. Barker depart Two Harbors 19:30

Mesabi Miner depart Taconite Harbor 19:30 (light to Duluth - SMET)

December 13 (Friday):
=====================

American Century arrive Duluth 14:00 for Midwest Energy
CSL Assiniboine (towed by Leonard M) arrive Duluth 17:30 to Fraser Shipyard for repairs 
Edwin H. Gott depart Duluth 23:45 from DM&IR

Stewart J. Cort depart Superior 11:20 from BNSF

Mesabi Miner arrive Taconite Harbor 01:00 to unload coal

December 12 (Thursday):
=======================

Isolda (Cyprus) depart Duluth 00:10 from Harvest States 1
Lee A. Tregurtha depart Duluth 07:10 from DM&IR
Mesabi Miner arrive Duluth 08:30 for Midwest Energy
Edwin H. Gott arrive Duluth 14:00 for Midwest Energy
Mesabi Miner depart Duluth 19:00 from Midwest Energy

Algoma Equinox depart Superior 04:45 from BNSF
Stewart J. Cort arrive Superior 05:15 for BNSF

Hon. James L. Oberstar depart Two Harbors 15:00
Roger Blough depart Two Harbors 16:00
James R. Barker arrive Two Harbors 16:30

American Courage depart Silver Bay 00:15

December 11 (Wednesday):
========================

Indiana Harbor depart Duluth 02:00 from Midwest Energy
American Courage depart Duluth 10:20 light from Graymont
Algoma Montrealais depart Duluth 16:00 light from Holcim Cement\
Lee A. Tregurtha arrive Duluth 18:40 for DM&IR
Peter R. Cresswell depart Duluth 19:35 from DM&IR

Algoma Navigator depart Superior 08:00 from BNSF
Algoma Equinox arrive Superior 09:15 for BNSF

Walter J. McCarthy Jr. depart Two Harbors 00:30

American Courage arrive Silver Bay 14:15

December 10 (Tuesday):
======================

Indiana Harbor arrive Duluth 02:05 for Midwest Energy
Paul R. Tregurtha depart Duluth 12:45 from Midwest Energy
Elbeborg (Netherlands) depart Duluth 19:10 from General Mills  Duluth
Peter R. Cresswell arrive Duluth 22:40 for DM&IR

Burns Harbor depart Superior 19:35 from BNSF
Algoma Navigator arrive Superior 20:00 for BNSF

December 9 (Monday):
====================

James R. Barker depart Duluth 00:45 from Midwest Energy
American Courage arrive Duluth 09:15 for Graymont to unload stone
Arthur M. Anderson arrive Duluth 10:20 for Hallett 5 to unload stone
Paul R. Tregurtha arrive Duluth 17:25 for Midwest Energy
Volgaborg (Netherlands) depart Duluth 20:00 from Harvest States 2
Great Lakes Trader depart Duluth 20:15 from DM&IR

Hon. James L. Oberstar arrive Two Harbors 01:30
Presque Isle depart Two Harbors 03:30
Walter J. McCarthy Jr. arrive Two Harbors 06:00
Roger Blough arrive Two Harbors 10:30

December 8 (Sunday):
====================

Presque Isle depart Duluth 03:30 light for Two Harbors
Great Lakes Trader arrive Duluth 04:50 for DM&IR
Hon. James L. Oberstar arrive Duluth 06:15 for Reiss to unload coal
Elbeborg (Netherlands) arrive Duluth 07:50 for General Mills  Duluth
James R. Barker arrive Duluth 10:40 for Midwest Energy
Volgaborg (Netherlands) arrive Duluth 13:25 for Harvest States 2
Algoma Montrealais arrive Duluth 17:35 for Holcim Cement
Iryda (Cyprus) depart Duluth 18:00 from Harvest States 1
Isolda (Cyprus) arrive Duluth 19:10 for Harvest States 1
Hon. James L. Oberstar depart Duluth 23:15 light from Reiss

American Integrity depart Superior 22:45 from BNSF
Burns Harbor arrive Superior 23:45 for BNSF

Presque Isle arrive Two Harbors 05:30

St. Clair depart Silver Bay 16:00

December 7 (Saturday):
======================

Edgar B. Speer depart Duluth 14:40 from DM&IR
Presque Isle arrive Duluth 15:35 for DM&IR (waiting for Two Harbors)

Great Republic depart Superior 16:30 from BNSF
American Integrity arrive Superior 17:15 for BNSF

American Spirit depart Two Harbors 13:30
Philip R. Clarke depart Two Harbors 18:00

St.Clair arrive Silver Bay 23:00

December 6 (Friday):
====================

Philip R. Clarke depart Duluth 09:00 light from Hallett 5
Iryda (Cyprus) arrive Duluth 22:40 for Harvest States 1
Orla (Liberia) depart Duluth 23:15 from Harvest States 1

Rt. Hon. Paul J. Martin depart Superior 00:05 from BNSF

Philip R. Clarke arrive Two Harbors 11:00

December 5 (Thursday):
======================

American Century depart Duluth 01:10 from Midwest Energy
Great Republic arrive Duluth 06:40 for Hallett 5 to unload stone
Cornelia (Liberia) depart Duluth 19:30 from Harvest States 1
Philip R. Clarke arrive Duluth 16:30 for Hallett to unload stone
Orla (Malta) arrive Duluth 19:10 for Harvest States 1
American Mariner arrive Duluth 21:35 for Graymont to unload stone

Rt. Hon. Paul J. Martin arrive Superior 02:00 for BNSF

American Spirit arrive Two Harbors 00:30

December 4 (Wednesday):
=======================

Indiana Harbor depart Duluth 02:45 from Midwest Energy
Edgar B. Speer arrive Duluth 10:10 for DM&IR
American Century arrive Duluth 12:30 for Midwest Energy
American Spirit depart Duluth 22:15 light from Lakehead

December 3 (Tuesday):
=====================

Edwin H. Gott depart Duluth 07:30 from DM&IR
Indiana Harbor arrive Duluth 13:35 for Midwest Energy
Paul R. Tregurtha depart Duluth 13:55 from Midwest Energy
HHL Amur (Liberia) depart Duluth 21:00 light from the Port Terminal

December 2 (Monday):
====================

Edwin H. Gott arrive Duluth 05:45 for DM&IR
Orla (Malta) arrive Duluth 13:20 for Harvest States 1
Vikingbank (Netherlands) depart Duluth 14:10 from General Mills  Duluth
Orla (Malta) depart Duluth 16:00 (anchoring in lake waiting for Harvest States 1)
Paul R. Tregurtha arrive Duluth 23:50 for Midwest Energy

Roger Blough depart Two Harbors 08:30

Buffalo arrive Silver Bay 03:00
Buffalo depart Silver Bay 12:30

December 1 (Sunday):
====================

Radcliffe R. Latimer depart Duluth 05:00 from Midwest Energy
HHL Amur (Liberia) arrive Duluth 07:30 for the Port Terminal to unload

Stewart J. Cort arrive Superior 08:00 for BNSF
Stewart J. Cort depart Superior 16:40 from BNSF

James R. Barker arrive Two Harbors 08:00
James R. Barker depart Two Harbors 18:00
Roger Blough arrive Two Harbors 22:30

November 30 (Saturday):
=======================

Cornelia (Liberia) arrive Duluth 09:25 for Harvest States 1
Radcliffe R. Latimer arrive Duluth 17:20 for Midwest Energy

Burns Harbor arrive Superior 06:10 for BNSF
Burns Harbor depart Superior 22:00 from BNSF

Walter J. McCarthy Jr. arrive Two Harbors 06:00

St. Clair arrive Silver Bay 00:01
St. Clair depart Silver Bay 23:00

November 29 (Friday):
=====================

American Century depart Duluth 10:40 from Midwest Energy
Pilica (Malta) depart Duluth 14:25 from Harvest States 2
Mottler (Cyprus) depart Duluth 18:20 from Harvest States 1
Cornelia (Liberia) depart Duluth 19:05 from the Port Terminal (waiting for HS1)
Arthur M. Anderson depart Duluth 23:10 from DM&IR

American Courage arrive Silver Bay 07:40
American Courage depart Silver Bay 21:15

November 28 (Thursday):
=======================

HAPPY THANKSGIVING!

Vikingbank (Netherlands) arrive Duluth 06:50 for General Mills - Duluth
Presque Isle depart Duluth 09:15 from DM&IR
James R. Barker arrive Duluth 10:30 for Midwest Energy
James R. Barker depart Duluth 21:55 from Midwest Energy
American Century arrive Duluth 22:50 for Midwest Energy
Arthur M. Anderson arrive Duluth 23:45 for Reiss to unload stone

American Spirit arrive Superior 15:15 to Lakehead waiting for Two Harbors

Edgar B. Speer depart Two Harbors 01:30
American Integrity arrive Two Harbors 02:00
American Integrity depart Two Harbors 19:00

Sam Laud depart Silver Bay 04:30
Great Lakes Trader depart Silver Bay 17:50

November 27 (Wednesday):
========================

Indiana Harbor arrive Duluth 00:55 for Midwest Energy
Paul R. Tregurtha arrive Duluth 07:15 for Midwest Energy
Indiana Harbor depart Duluth 13:55 from Midwest Energy
Sam Laud depart Duluth 14:00 light from Graymont
Erieborg (Netherlands) depart Duluth 16:30 from General Mills - Duluth
Paul R. Tregurtha depart Duluth 23:15 from Midwest Energy

Joseph L. Block depart Two Harbors 11:30
Edgar B. Speer arrive Two Harbors 15:00

Sam Laud arrive Silver Bay 17:10
Great Lakes Trader arrive Silver Bay 20:00 (unload stone, load ore)

November 26 (Tuesday):
======================

Joseph L. Block arrive Duluth 00:50 for Graymont to unload stone
Cason J. Callaway depart Duluth 01:30 light from Reiss
Presque Isle arrive Duluth 09:30 for Hallett 5 to unload stone
Mottler (Cyprus) arrive Duluth 10:10 for Harvest States 1
Joseph L. Block depart Duluth 11:45 light from Graymont
Pilica (Malta) arrive Duluth 18:35 for Harvest States 2
Sam Laud arrive Duluth 23:00 for Graymont to unload stone

Cason J. Callaway arrive Two Harbors 03:30
Joseph L. Block arrive Two Harbors 14:00
Cason J. Callaway depart Two Harbors 15:00

November 25 (Monday):
=====================

Hon. James L. Oberstar arrive Duluth 05:40 for DM&IR
Cason J. Callaway arrive Duluth 11:00 for Reiss to unload stone
Ebroborg (Netherlands) depart Duluth 15:05 from General Mills  Duluth
Erieborg (Netherlands) arrive Duluth 15:40 for General Mills  Duluth
Hon. James L. Oberstar depart Duluth 17:10 from DM&IR

Algoma Enterprise depart Superior 09:40 from BNSF

November 24 (Sunday):
=====================

John D. Leitch depart Superior 00:45 (anchoring out waiting for Stewart J. Cort to finish)
Stewart J. Cort depart Superior 03:30 from BNSF
John D. Leitch arrive Superior 03:55 for BNSF
John D. Leitch depart Superior 20:45 from BNSF
Algoma Enterprise arrive Superior 21:55 for BNSF

November 23 (Saturday):
=======================

Edwin H. Gott depart Duluth 05:30 from DM&IR
John D. Leitch arrive Duluth 06:00 to Calumet for fuel waiting for BNSF  Superior

Cornelia (Liberia) arrive Superior 06:45 for the Port Terminal to unload
CSL Tadoussac depoart Superior 09:30 from BNSF
Stewart J. Cort arrive Superior 10:20 for BNSF

Roger Blough depart Two Harbors 00:30
Walter J. McCarthy Jr. arrive Two Harbors 01:00
Walter J. McCarthy Jr. depart Two Harbors 20:00

St. Clair arrive Silver Bay 09:30
St. Clair depart Silver Bay 23:30

November 22 (Friday):
=====================

Walter J. McCarthy Jr. depart Duluth 04:50 from Midwest Energy
Ebroborg (Netherlands) arrive Duluth 16:30 for General Mills - Duluth
Apollon (Greece) depart Duluth 18:00 from Hallett 5 (loaded bentonite)

Great Republic depart Superior 02:20 from BNSF
Baie St. Paul depart Superior 13:30 from BNSF
CSL Tadoussac arrive Superior 14:10 for BNSF

American Century depart Two Harbors 06:30
Roger Blough arrive Two Harbors 14:00

Walter J. McCarthy Jr. arrive Silver Bay 09:30 (unloading coal)
Walter J. McCarthy Jr. depart Silver Bay 21:15

November 21 (Thursday):
=======================

American Spirit arrive Duluth 00:01 for DM&IR
Paul R. Tregurtha arrive Duluth 01:20 for Midwest Energy
Mesabi Miner depart Duluth 02:00 from Midwest Energy
American Mariner arrive Dulutyh 05:00 for Harvest States 2
Apollon (Liberia) arrive Duluth 07:15 for Hallett 5 (loading bentonite)
Edwin H. Gott arrive Duluth 13:35 for DM&IR
Paul R. Tregurtha depart Duluth 15:25 from Midwest Energy
Walter J. McCarthy Jr. arrive Duluth 16:25 for Midwest Energy
Baie St. Paul arrive Duluth 16:30 to Calumet for fuel then waiting for BNSF - Superior
American Spirit depart Superior 21:10 from DM&IR
American Mariner depart Duluth 22:00 from Harvest States 2

Burns Harbor arrive Superior 02:45 for BNSF
Great Republic arrive Superior 10:00 for BNSF
Burns Harbor depart Superior 16:30 from BNSF

Edgar B. Speer depart Two Harbors 04:00
James R. Barker arrive Two Harbors 07:30
James R. Barker depart Two Harbors 18:00
American Century arrive Two Harbors 18:30

November 20 (Wednesday):
========================

Indiana Harbor arrive Duluth 04:30 for Midwest Energy
Mesabi Miner arrive Duluth 06:20 for Midwest Energy
Indiana Harbor depart Duluth 20:00 from Midwest Energy

Algoma Olympic depart Superior 11:00 from BNSF

Thunder Bay arrive Two Harbors 01:00
Edgar B. Speer arrive Two Harbors 11:30
Thunder Bay depart Two Harbors 13:00

November 19 (Tuesday):
======================

Algoma Olympic arrive Duluth 07:55 for North American Salt to unload
Virginiaborg (Netherlands) depart Duluth 17:05 from General Mills  Duluth

November 18 (Monday):
=====================

Baie Comeau arrive Duluth 05:00 for Midwest Energy
Presque Isle depart Duluth 09:05 from DM&IR
James R. Barker arrive Duluth 11:25 for Midwest Energy
Baie Comeau depart Duluth 14:10 from Midwest Energy
James R. Barker depart Duluth 22:30 from Midwest Energy

Buffalo depart Silver Bay 07:00
American Courage arrive Silver Bay 07;30

November 17 (Sunday):
=====================

Algoma Navigator depart Duluth 08:25 from DM&IR
Virginiaborg (Neteherlands) arrive Duluth 17:00 for General Mills  Duluth

American Integrity depart Two Harbors 12:30

Buffalo arrive Silver Bay 19:45

November 16 (Saturday):
=======================

Walter J. McCarthy Jr. depart Duluth 04:00 from Midwest Energy
Presque Isle arrive Duluth 09:05 for Hallett 5 to unload stone
Algoma Navigator depart Duluth 12:20 light from Reiss (washing out holds)
Algoma Navigator arrive Duluth 18:20 for DM&IR

Stewart J. Cort depart Superior 04:20 from BNSF
Michipicoten arrive Superior 05:10 for BNSF
Michipicoten depart Superior 11:15 from BNSF

American Integrity arrive Two Harbors 19:30

November 15 (Friday):
=====================

Rt. Hon. Paul J. Martin arrive Duluth 05:00 for Midwest Energy
Victoriaborg (Netherlands) depart Duluth 13:45 from Gavillon
Rt. Hon. Paul J. Martin depart Duluth 14:50 from Midwest Energy
Walter J. McCarthy Jr. arrive Duluth 16:45 for Midwest Energy
Buffalo depart Duluth 18:50 from Midwest Energy
Algoma Navigator arrive Duluth 20:45 for Reiss to unload salt

Algoma Progress depart Superior 15:10 from BNSF
Alpena depart Superior 15:25 from BNSF
Stewart J. Cort arrive Superior 16:00 for BNSF

Roger Blough depart Two Harbors 05:00

St. Clair depart Silver Bay 12:10

November 14 (Thursday):
=======================

American Spirit depart Duluth 07:00 from DM&IR
Paul R. Tregurtha arrive Duluth 12:45 for Midwest Energy
Alpena arrive Duluth 16:30 for LaFarge Cement
Irma (Cyprus) depart Duluth 18:00 from Gavillon
American Century depart Duluth 20:45 from the Port Terminal (loaded at Midwest Energy)
Buffalo arrive Duluth 22:00 for Graymont to unload stone
Paul R. Tregurtha depart Duluth 22:30 from Midwest Energy

Burns Harbor depart Superior 04:45 from BNSF
Algoma Progress arrive Superior 15:10 for BNSF
Algoma Transport depart Superior 23:40 from BNSF

Edgar B. Speer depart Two Harbors 04:30
Roger Blough arrive Two Harbors 17:30

St. Clair arrive Silver Bay 22:45

November 13 (Wednesday):
========================

American Spirit arrive Duluth 05:50 for DM&IR
American Century arrive Duluth 13:45 for Midwest Energy

Burns Harbor arrive Superior 00:05 for BNSF
Algoma Transport arrive Superior 13:35 for BNSF

Indiana Harbor depart Two Harbors 08:00
Edgar B. Speer arrive Two Harbors 18:00

November 12 (Tuesday):
======================

Irma (Cyprus) arrive Duluth 00:20 for Gavilon
James R. Barker depart Duluth 09:20 from Midwest Energy
Resko (Bahamas) depart Duluth 19:10 from Harvest States 1

Cason J. Callaway depart Two Harbors 12:30
Indiana Harbor arrive Two Harbors 19:00

November 11 (Monday):
=====================

Paul R. Tregurtha arrive Duluth 03:15 for Midwest Energy
Resko (Bahamas) arrive Duluth 05:55 for Harvest States 1
James R. Barker arrive Duluth 07:30 for Midwest Energy
Cason J. Callaway arrive Duluth 08:00 for Reiss to unload coal
American Integrity depart Duluth 14:35 from Midwest Energy
Edwin H. Gott depart Duluth 15:45 from DM&IR
Cason J. Callaway depart Duluth 20:50 light from Reiss
Paul R. Tregurtha depart Duluth 23:00 from Midwest Energy

Hon. James L. Oberstar depart Two Harbors 13:30
Cason J. Callaway arrive Two Harbors 23:30

Sam Laud arrive Silver Bay 00:15
Sam Laud depart Silver Bay 09:00

November 10 (Sunday):
=====================

CSL Laurentian depart Duluth 00:15 from Midwest Energy
Hon. James L. Oberstar arrive Duluth 06:00 for Graymont to unload stone
Sam Laud arrive Duluth 09:50 for Graymont to unload stone
Lee A. Tregurtha depart Duluth 17:10 from DM&IR
Sam Laud depart Duluth 19:40 light from Graymont
American Integrity arrive Duluth 22:20 for Midwest Energy
Edwin H. Gott arrive Duluth 23:50 for DM&IR

Hon. James L. Oberstar depart Superior 15:00 light from Graymont

Hon. James L. Oberstar arrive Two Harbors 17:00

November 9 (Saturday):
======================

CSL Laurentian arrive Duluth 12:20 for Midwest Energy
Lee A. Tregurtha arrive Duluth 15:05 for DM&IR

November 8 (Friday):
====================

Zealand Juliana (Netherlands) depart Duluth 02:20 from Harvest States 1
American Century depart Duluth 05:45 from Midwest Energy
Walter J. McCarthy Jr. arrive Duluth 10:50 for Midwest Energy
Walter J. McCarthy Jr. depart Duluth 21:35 from Midwest Energy
Algoma Enterprise depart Duluth 22:00 from DM&IR

Stewart J. Cort depart Superior 02:30 from BNSF
Baie St. Paul arrive Superior 11:15 for BNSF
Baie St. Paul depart Superior 19:10 from BNSF

Presque Isle depart Two Harbors 12:00
CSL Tadoussac arrive Two Harbors 12:30
CSL Tadoussac depart Two Harbors 22:00

St.Clair arrive Silver Bay 07:45
St. Clair depart Silver Bay 22:15

November 7 (Thursday):
======================

American Spirit depart Duluth 16:10 from DM&IR
American Century arrive Duluth 17:00 for Midwest Energy
Victoriaborg (Netherlands) arrive Duluth 22:00 for Gavilon

Stewart J. Cort arrive Superior 16:15 for BNSF

Roger Blough arrive Two Harbors 08:00
Roger Blough depart Two Harbors 18:30
Presque Isle arrive Two Harbors 22:30

American Courage arrive Silver Bay 00:30
American Courage depart Silver Bay 09:20

November 6 (Wednesday):
=======================

James R. Barker depart Duluth 02:00 from Midwest Energy
Edgar B. Speer depart Duluth 02:35 from DM&IR
Baie Comeau depart Duluth 10:25 from Midwest Energy
Zealand Juliana (Netherlands) arrive Duluth 12:30 for Harvest States 1
American Spirit arrive Duluth 16:30 for DM&IR

Burns Harbor depart Duluth 05:10 from BNSF

Thunder Bay arrive Two Harbors 04:30
Thunder Bay depart Two Harbors 15:00

November 5 (Tuesday):
=====================

Paul R. Tregurtha depart Duluth 05:20 from Midwest Energy
Edgar B. Speer arrive Duluth 10:30 for DM&IR
James R. Barker arrive Duluth 12:25 for Midwest Energy
Baie Comeau arrive Duluth 18:30 for Midwest Energy

Burns Harbor arrive Superior 19:20 for BNSF

Indiana Harbor arrive Two Harbors 11:00
Indiana Harbor depart Two Harbors 22:30

November 5 (Monday):
====================

American Integrity arrive Duluth 00:05 for Midwest Energy
American Integrity depart Duluth 12:00 from Midwest Energy
Paul R. Tregurtha arrive Duluth 17:00 for Midwest Energy

November 3 (Sunday):
====================

Algoma Mariner depart Duluth 05:10 from Midwest Energy
Edwin H. Gott depart Duluth 08:05 from DM&IR

Mesabi Miner depart Two Harbors 14:00

November 2 (Saturday):
======================

Great Lakes Trader depart Duluth 02:20 from DM&IR
Walter J. McCarthy Jr. depart Duluth 05:00 from Midwest Energy
Vaasaborg (Netherlands) depart Duluth 18:20 from General Mills - Duluth
Algoma Mariner arrive Duluth 20:50 for Midwest Energy

Rt. Hon. Paul J. Martin depart Two Harbors 07:30
Mesabi Miner arrive Two Harbors 22:00

St. Clair depart Silver Bay 12:00

November 1 (Friday):
====================

American Century arrive Duluth 02:25 for Midwest Energy
American Century depart Duluth 16:05 from Midwest Energy
Walter J. McCarthy Jr. arrive Duluth 17:00 for Midwest Energy
Presque Isle depart Duluth 17:15 from DM&IR
Edwin H. Gott arrive Duluth 21:50 for DM&IR

Stewart J. Cort arrive Superior 07:00 for BNSF
Stewart J. Cort depart Superior 17:40 from BNSF

American Spirit depart Two Harbors 11:30
Joseph L. Block depart Two Harbors 18:00
Rt. Hon. Paul J. Martin arrive Two Harbors 18:30

St. Clair arrive Silver Bay 17:30

October 31 (Thursday):
======================

Algoma Transport arrive Duluth 00:15 for DM&IR
Mesabi Miner arrive Duluth 00:45 for Midwest Energy
Presque Isle arrive Duluth 12:40 for DM&IR
Mesabi Miner depart Duluth 14:40 from DM&IR
Algoma Transport depart Duluth 17:20 from DM&IR
Great Lakes Trader arrive Duluth 19:05 for Graymont to unload stone
Vaasaborg (Nethelands) arrive Duluth 22:15 for General Mills  Duluth

American Spirit arrive Two Harbors 02:30
Roger Blough depart Two Harbors 15:40
Joseph L. Block arrive Two Harbors 16:00

Sam Laud arrive Silver Bay 13:30
Sam Laud depart Silver Bay 22:20

October 30 (Wednesday):
=======================

Cason J. Callaway arrive Duluth 00:55 for Hallett 5 to unload stone
Indiana Harbor arrive Duluth 05:20 for Midwest Energy
Algoma Enterprise arrive Duluth 10:30 for DM&IR
James R. Barker depart Duluth 11:50 from Port Terminal (loaded at SMET)
Cason J. Callaway depart Duluth 13:35 light from Hallett 5
Great Republic arrive Duluth 14:00 for Hallett 5 to unload stone
Indiana Harbor depart Duluth 17:10 from Midwest Energy
Algoma Enterprise depart Duluth 23:45 from DM&IR

Burns Harbor arrive Superior 00:30 for BNSF
Burns Harbor depart Superior 08:45 from BNSF

Cason J. Callaway arrive Two Harbors 15:45
Cason J. Callaway depart Two Harbors 23:59
Roger Blough arrive Two Harbors 21:00

October 29 (Tuesday):
=====================

Philip R. Clarke arrive Duluth 03:30 for Hallett 8 to unload stone
Paul R. Tregurtha depart Duluth 12:45 from Midwest Energy
James R. Barker arrive Duluth 14:45 for Midwest Energy
Kwintebank (Netherlands) depart Duluth 19:10 from General Mills  Duluth

American Integrity depart Two Harbors 07:00
Edgar B. Speer arrive Two Harbors 07:30
Edgar B. Speer depart Two Harbors 22:30

Lee A. Tregurtha arrive Silver Bay 05:20
Lee A. Tregurtha depart Silver Bay 19:30

October 28 (Monday):
====================

Kwintebank (Netherlands) arrive Duluth 09:15 for General Mills  Duluth
Paul R. Tregurtha arrive Duluth 23:30 for Midwest Energy

American Integrity arrive Two Harbors 17:00

Paul R. Tregurtha depart Taconite Harbor 17:45

October 28 (Monday):
====================

St. Clair				Down	02:00		Ore from Silver Bay
Edwin H. Gott			Down	09:35		Ore from Two Harbors
Great Lakes Trader		Down	19:40		Light from Marquette

Saginaw				Up	03:30		Coal to Essar Steel
Michipicoten			Up	04:35		Stone to Essar Steel
Kaye E. Barker			Up	06:40		Stone to Marquette
Michipicoten			Up	11:50		Underway from Essar Steel for Marquette
James R. Barker			Up	12:05		Light to Duluth (SMET)
Indiana Harbor			Up	15:20		Light to Duluth (SMET)
Saginaw				Up	17:15		Underway from Essar Steel for Thunder Bay
Cason J. Callaway			Up	17:30		Stone to Duluth (Hallett 5)
Cuyashoga				Up	19:55		Coal to Essar Steel
Burns Harbor			Up	21:05		Light to Superior

October 27 (Sunday):
====================

American Mariner depart Duluth 03:30 from General Mills - Superior
Radcliffe R. Latimer depart Duluth 10:35 from Midwest Energy

Paul R. Tregurtha arrive Taconite Harbor 05:30

October 26 (Saturday):
======================

American Century depart Duluth 00:05 from Midwest Energy
Walter J. McCarthy Jr. depart Duluth 13:50 from Midwest Energy
CSL Tadoussac depart Duluth 16:30 from DM&IR
Paul R. Tregurtha depart Duluth 23:00 from Midwest Energy

Stewart J. Cort depart Superior 02:30 from BNSF

Edwin H. Gott arrive Two Harbors 09:00
Edwin H. Gott depart Two Harbors 21:00

St. Clair arrive Silver Bay 12:00
St. Clair depart Silver Bay 23:50

October 25 (Friday):
====================

Radcliffe R. Latimer arrive Duluth 00:10 to North American salt to unload
American Century arrive Duluth 05:40 for Midwest Energy
Thunder Bay depart Duluth 08:10 from Midwest Energy
Paul R. Tregurtha arrive Duluth 11:00 for Midwest Energy
American Mariner arrive Duluth 17:05 for Graymont to unload stone
CSL Tadoussac arrive Duluth 23:20 for DM&IR

Walter J. McCarthy Jr. arrive Superior 06:15 for Lakehead waiting for Midwest Energy
Stewart J. Cort arrive Superior 16:20 for BNSF

Joseph L. Block arrive Two Harbors 00:01
Joseph L. Block depart Two Harbors 06:00

October 24 (Thursday):
======================

Herbert C. Jackson arrive Duluth 02:45 for Harvest States 2
Baie Comeau depart Duluth 04:00 from Midwest Energy
James R. Barker arrive Duluth 07:15 for Midwest Energy
Baie St. Paul depart Duluth 08:00 from DM&IR
Presque Isle depart Duluth 09:05 light from Hallett 5
James R. Barker depart Duluth 18:30 from Midwest Energy
Thunder Bay arrive Duluth 23:30 for Midwest Energy
Herbert C. Jackson depart Duluth 23:45 from Harvest States 2

American Spirit depart Two Harbors 01:30
Presque Isle arrive Two Harbors 11:30
Presque Isle depart Two Harbors 20:00

Sam Laud depart Silver Bay 02:00

October 23 (Wednesday):
=======================

Indiana Harbor depart Duluth 09:50 from Midwest Energy
Presque Isle arrive Duluth 11:30 for Hallett 5 to unload stone
Baie St. Paul arrive Duluth 20:00 for DM&IR
Baie Comeau arrive Duluth 20:10 for Midwest Energy

Burns Harbor arrive Superior 06:00 for BNSF
Burns Harbor depart Superior 17:00 from BNSF

American Spirit arrive Two Harbors 16:30

Sam Laud arrive Silver Bay 18:00

October 22 (Tuesday):
=====================

Alpena arrive Duluth 02:00 for LaFarge Cement
Eemsborg (Netherlands) depart Duluth 16:10 from General Mills  Duluth
Kaye E. Barker depart Duluth 17:30 from Midwest Energy
Indiana Harbor arrive Duluth 21:10 for Midwest Energy

Alpena depart Superior 15:30 from LaFarge Cement

American Integrity depart Two Harbors 08:00

Indiana Harbor arrive Silver Bay 01:00 (unloading coal)
Indiana Harbor depart Silver Bay 16:30

October 21 (Monday):
====================

Indiana Harbor arrive Duluth 09:10 for Midwest Energy
Alaskaborg (Netherlands) depart Duluth 19:00 from Harvest States 2
Indiana Harbor depart Duluth 20:00 from Midwest Energy
Kaye E. Barker arrive Duluth 22:15 for Hallett 5 to unload coal

Michipicoten arrive Superior 17:50 for BNSF
Michipicoten depart Superior 23:15 from BNSF

American Integrity arrive Two Harbors 07:00

October 20 (Sunday) ADDITION:
=============================

Alaskaborg (Netherlands) arrive Duluth 18:05 for Harvest States 2

October 20 (Sunday):
====================

Algoma Enterprise arrive Duluth 03:15 for Midwest Energy
Whitefish Bay arrive Duluth 05:45 for DM&IR
John D. Leitch depart Duluth 06:00 from DM&IR
Whitefish Bay depart Duluth 17:20 from DM&IR
Algoma Enterprise depart Duluth 17:30 from Midwest Energy

Edgar B. Speer arrive Two Harbors 01:00
Edgar B. Speer depart Two Harbors 13:45
Roger Blough arrive Two Harbors 15:30

St. Clair depart Silver Bay 01:30

October 19 (Saturday):
======================

Paul R. Tregurtha depart Duluth 09:40 from Midwest Energy
John D. Leitch arrive Duluth 14:15 for DM&IR
Walter J. McCarthy Jr. depart Duluth 23:59 from Midwest Energy

Stewart J. Cort arrive Superior 06:45 for BNSF
Stewart J. Cort depart Superior 16:50 from BNSF

Lee A. Tregurtha depart Two Harbors 02:30
Edwin H. Gott arrive Two Harbors 13:30
Edwin H. Gott depart Two Harbors 23:30

St. Clair arrive Silver Bay 13:30

October 18 (Friday):
====================

American Century depart Duluth 03:35 from Midwest Energy
HHL Amur (Liberia) depart Duluth 18:15 light from the Port Terminal
Paul R. Tregurtha arrive Duluth 19:25 for Midwest Energy

Walter J. McCarthy Jr. arrive Superior 18:40 to Lakehead waiting for Midwest Energy

American Spirit depart Two Harbors 07:00
Lee A. Tregurtha arrive Two Harbors 11:15
Ashtabula depart Two Harbors 15:00

Buffalo arrive Silver Bay 13:00
Buffalo depart Silver Bay 21:00

October 17 (Thursday):
======================

American Mariner arrive Duluth 02:30 for Hallett 5 to unload stone
Frontenac arrive Duluth 05:00 for DM&IR
Eemsborg (Netherlands) arrive Duluth 06:05 for the Port Terminal to unload
Baie Comeau depart Duluth 09:15 from DM&IR
American Century arrive Duluth 14:10 for Midwest Energy
American Mariner depart Duluth 17:15 from Midwest Energy
Frontenac depart Duluth 20:10 from DM&IR

Algoma Transport arrive Superior 12:20 for BNSF
Algoma Transport depart Superior 21:20 from BNSF

American Spirit arrive Two Harbors 18:30

American Courage depart Silver Bay 06:50

October 16 (Wednesday):
=======================

Hon. James L. Oberstar depart Duluth 03:15 light from Graymont
Philip R. Clarke depart Duluth 08:00 light from Reiss
James R. Barker arrive Duluth 09:30 for Midwest Energy
James R. Barker depart Duluth 19:50 from Midwest Energy
Baie Comeau arrive Duluth 22:10 for DM&IR

Burns Harbor arrive Superior 01:15 for BNSF
Burns Harbor depart Superior 13:30 from BNSF

Hon. James L. Oberstar arrive Two Harbors 05:30
Presque Isle depart Two Harbors 07:00
Philip R. Clarke arrive Two Harbors 10:00
Hon. James L. Oberstar depart Two Harbors 15:30
Philip R. Clarke depart Two Harbors 21:00

American Courage arrive Silver Bay 22:00

October 15 (Tuesday):
=====================

Philip R. Clarke arrive Duluth 02:45 for Reiss to unload stone
Indiana Harbor depart Duluth 02:30 from Midwest Energy

American Integrity depart Two Harbors 10:30

Correction, should read October 14 (MONDAY)

October 14 (Tuesday):
=====================

Sam Laud arrive Duluth 00:01 for Graymont to unload stone
HHL Amur (Liberia) arrive Duluth 02:40 for the Port Terminal to unload
Sam Laud depart Duluth 06:00 light from Graymont
Mesabi Miner depart Duluth 08:45 from Midwest Energy
Cason J. Callaway arrive Duluth 10:45 for Hallett 8 to unload stone
Indiana Harbor arrive Duluth 14:45 for Midwest Energy

Algowood depart Superior 00:45 from BNSF
Hon. James L. Oberstar arrive Superior 22:30 for Graymont to unload stone

Edwin H. Gott depart Two Harbors 08:30
American Integrity arrive Two Harbors 11:30
Presque Isle arrive Two Harbors 20:30

Sam Laud arrive Silver Bay 10:00
Sam Laud depart Silver Bay 18:00

October 13 (Sunday):
====================

Robert S. Pierson arrive Duluth 00:05 for DM&IR
Thunder Bay arrive Duluth 02:15 for Midwest Energy
Algoma Montrealais depart Duluth 06:15 light from Holcim
Robert S. Pierson depart Duluth 09:25 from DM&IR
James R. Barker arrive Duluth 10:00 for Midwest Energy
Thunder Bay depart Duluth 10:45 from Midwest Energy
Mesabi Miner arrive Duluth 15:30 for Midwest Energy
James R. Barker depart Duluth 23:00 from Midwest Energy

Stewart J. Cort depart Superior 06:00 from BNSF
Whitefish Bay arrive Superior 06:45 for BNSF
Alpena depart Superior 10:45 from LaFarge Cement
Whitefish Bay depart Superior 15:00 from BNSF
Algowood arrive Superior 15:40 for BNSF

Edgar B. Speer arrive Two Harbors 03:45
Roger Blough arrive Two Harbors 09:30
Edgar B. Speer depart Two Harbors 15:15
Roger Blough depart Two Harbors 20:30
Edwin H. Gott arrive Two Harbors 21:00

St. Clair arrive Silver Bay 05:00
St. Clair depart Silver Bay 20:00

October 12 (Saturday):
======================

Algoma Progress depart Duluth 02:15 from DM&IR
Paul R. Tregurtha arrive Duluth 02:50 for Midwest Energy
Walter J. McCarthy Jr. depart Duluth 06:00 from Midwest Energy
Alpena arrive Duluth 12:15 for LaFarge to unload cement
Paul R. Tregurtha depart Duluth 16:15 from Midwest Energy
Arthur M. Anderson arrive Duluth 20:30 for Hallett 5 to unload stone

Stewart J. Cort arrive Superior 18:40 for BNSF

American Spirit depart Two Harbors 02:00

Buffalo depart Silver Bay 03:30

October 11 (Friday):
====================

Algoma Montrealais arrive Duluth 02:00 for Holcim to unload cement
American Century depart Duluth 05:15 from Midwest Energy
Algoma Progress arrive Duluth 12:10 for DM&IR
Lee A. Tregurtha arrive Duluth 12:45 for Graymont to unload stone
Algoma Olympic depart Duluth 14:00 from DM&IR
Walter J. McCarthy Jr. arrive Duluth 18:15 for Midwest Energy
Joseph L. Block depart Duluth 23:59 from Hallett 5 (loaded sinter)

American Spirit arrive Two Harbors 14:30

Buffalo arrive Silver Bay 18:30

October 10 (Thursday):
======================

John D. Leitch depart Duluth 07:15 from DM&IR
Algoma Progress arrive Duluth 07:40 for Hallett 8 to unload salt
American Century arrive Duluth 13:00 for Midwest Energy
Algoma Progress depart Duluth 18:40 light from Hallett 8 (wash out holds)
Algoma Olympic arrive Duluth 21:30 for DM&IR

October 9 (Wednesday):
======================

John D. Leitch arrive Duluth 12:25 for DM&IR
Joseph L. Block arrive Duluth 13:00 for DM&IR to unload stone

Burns Harbor arrive Superior 07:00 for BNSF
Burns Harbor depart Superior 18:00 from BNSF

Presque Isle arrive Two Harbors 05:00
American Integrity depart Two Harbors 07:00
Presque Isle depart Two Harbors 16:45

American Courage arrive Silver Bay 00:50
Great Lakes Trader arrive Silver Bay 05:30
American Courage depart Silver Bay 08:30
Great Lakes Trader depart Silver Bay 21:15

October 8 (Tuesday):
====================

Tim S. Dool arrive Duluth 01:05 for DM&IR
Algoma Navigator depart Duluth 03:20 from DM&IR
Rt. Hon. Paul J. Martin depart Duluth 08:50 from Midwest Energy
American Courage arrive Duluth 13:25 for Graymont to unload stone
American Courage depart Duluth 20:35 light from Graymont
Tim S. Dool depart Duluth 22:30 from DM&IR

Indiana Harbor depart Superior 08:30 from BNSF

Edwin H. Gott depart Two Harbors 10:00
Philip R. Clarke depart Two Harbors 10:30
American Integrity arrive Two Harbors 20:10

October 7 (Monday):
===================

Philip R. Clarke arrive Duluth 02:20 for Reiss to unload stone
Paul R. Tregurtha depart Duluth 06:45 from Midwest Energy
Algoma Navigator arrive Duluth 09:30 for DM&IR
Cason J. Callaway depart Duluth 12:15 from DM&IR
Vancouverborg (Netherlands) depart Duluth 18:10 from General Mills  Duluth
Rt. Hon. Paul J. Martin arrive Duluth 20:20 for Midwest Energy
Philip R. Clarke depart Duluth 20:30 light from Reiss
Raba (Liberia) depart Duluth 21:00 from Harvest States 1

Baie St. Paul arrive Superior 00:10 for BNSF
Baie St. Paul depart Superior 08:30 from BNSF
Indiana Harbor arrive Superior 22:00 for BNSF

James R. Barker arrive Two Harbors 02:00
James R. Barker depart Two Harbors 16:30
Edwin H. Gott arrive Two Harbors 17:00
Philip R. Clarke arrive Two Harbors 22:30

Sam Laud depart Silver Bay 00:10
St. Clair depart Silver Bay 15:30

October 6 (Sunday):
===================

Whitefish Bay arrive Duluth 04:15 for DM&IR
Sam Laud depart Duluth 10:45 light from Fraser Shipyard
Cason J. Callaway arrive Duluth 12:00 for Hallett 5 to unload stone
Paul R. Tregurtha arrive Duluth 16:30 for Midwest Energy
Raba (Liberia) arrive Duluth 16:50 for Harvest States 1
Whitefish Bay depart Duluth 18:30 from DM&IR

Stewart J. Cort arrive Superior 11:50 for BNSF
Stewart J. Cort depart Superior 23:30 from BNSF

Edgar B. Speer arrive Two Harbors 08:00
Roger Blough arrive Two Harbors 13:00
Edgar B. Speer depart Two Harbors 17:30
Roger Blough depart Two Harbors 23:59

Sam Laud arrive Silver Bay 15:30
St. Clair arrive Silver Bay 16:15

October 5 (Saturday):
=====================

American Spirit depart Duluth 00:45 from DM&IR
Federal Elbe (Cyprus) depart Duluth 01:15 from Harvest States 2

October 4 (Friday):
===================

American Spirit arrive Duluth 05:15 for DM&IR

Walter J. McCarthy Jr. depart Two Harbors 13:00

October 3 (Thursday):
=====================

CSL Niagara depart Duluth 01:15 from DM&IR
Herbert C. Jackson arrive Duluth 02:30 for Harvest States 1
Hon. James L. Oberstar arrive Duluth 03:30 for DM&IR
Isa (Cyprus) depart Duluth 15:05 from Gavillon
Vancouverborg (Netherlands) arrive Duluth 16:45 for General Mills - Duluth
Hon. James L. Oberstar depart Duluth 18:30 from DM&IR
Herbert C. Jackson depart Duluth 20:50 from Harvest States 1

Presque Isle arrive Two Harbors 01:00
Presque Isle depart Two Harbors 12:30
Walter J. McCarthy Jr. arrive Two Harbors 22:30

October 2 (Wednesday):
======================

Indiana Harbor depart Duluth 07:25 from Midwest Energy
American Integrity depart Duluth 09:45 from DM&IR
CSL Niagara arrive Duluth 11:55 for DM&IR

Burns Harbor arrive Superior 06:10 for BNSF
Burns Harbor depart Superior 18:10 from BNSF

Edwin H. Gott depart Two Harbors 00:45

October 1 (Tuesday):
====================

Alpena arrive Duluth 01:45 for LaFarge Cement
Mesabi Miner depart Duluth 01:55 from DM&IR
Isa (Cyprus) arrive Duluth 06:25 for Gavillon
Kaye E. Barker depart Duluth 09:00 from Midwest Energy
American Mariner depart Duluth 15:30 from Riverland Ag
American Integrity arrive Duluth 19:15 for DM&IR
Indiana Harbor arrive Duluth 20:05 for Midwest Energy

Alpena depart Superior 23:45 from LaFarge Cement

James R. Barker depart Two Harbors 07:00
Edwin H. Gott arrive Two Harbors 15:00

September 30 (Monday):
======================

H. Lee White arrive Duluth 01:00 for Midwest Energy
Philip R. Clarke depart Duluth 01:10 light from Hallett 5
American Mariner arrive Duluth 06:45 for Riverland Ag
H. Lee White depart Duluth 08:00 from Midwest Energy
Mesabi Miner arrive Duluth 10:00 for DM&IR
Paul R. Tregurtha arrive Duluth 12:30 for Midwest Energy
Federal Elbe (Cyprus) arrive Duluth 16:25 for Harvest States 2
Kaye E. Barker arrive Duluth 19:00 for Hallett 5 to unload coal
Sam Laud arrive Duluth 19:25 to Fraser Shipyard
Paul R. Tregurtha depart Duluth 23:40 from Midwest Energy

Stewart J. Cort depart Superior 03:00 from BNSF

Roger Blough arrive Two Harbors 01:00
Philip R. Clarke arrive Two Harbors 03:10
Joseph L. Block depart Two Harbors 04:30
Philip R. Clarke depart Two Harbors 16:00
Roger Blough depart Two Harbors 18:00
James R. Barker arrive Two Harbors 20:15

American Courage arrive Silver Bay 10:45
American Courage depart Silver Bay 18:10

James R. Barker depart Taconite Harbor 16:00

September 29 (Sunday):
======================

Algoma Transport depart Duluth 00:05 from DM&IR
Great Republic depart Duluth 01:15 light from Hallett 5
American Century arrive Duluth 02:30 for Midwest Energy
American Century depart Duluth 14:00 from Midwest Energy
Baie Comeau depart Duluth 15:20 light from Riverland Ag
Philip R. Clarke arrive Duluth 16:00 for Hallett 5 to unload stone
Joseph L. Block depart Duluth 21:25 from DM&IR

Arthur M. Anderson arrive Two Harbors 00:30
Great Republic arrive Two Harbors 03:15
Arthur M. Anderson depart Two Harbors 09:00
Great Republic depart Two Harbors 12:00
Joseph L. Block arrive Two Harbors 23:30

St. Clair depart Silver Bay 02:30

James R. Barker arrive Taconite Harbor 05:40 (unloading coal

September 28 (Saturday):
========================

Baie Comeau arrive Duluth 01:10 for Riverland Ag to unload grain
Arthur M. Anderson arrive Duluth 08:00 for Hallett 5 to unload stone
Algoma Transport arrive Duluth 09:45 for DM&IR
James R. Barker arrive Duluth 11:45 for Midwest Energy
Great Lakes Trader depart Duluth 12:00 from DM&IR
Great Republic arrive Duluth 15:45 for Hallett 5 to unload stone
Arthur M. Anderson depart Duluth 22:30 light from Hallett 5
Joseph L. Block arrive Duluth 22:45 for DM&IR to unload stone then load ore
James R. Barker depart Duluth 23:30 from Midwest Energy

Stewart J. Cort arrive Superior 23:00 for BNSF

Walter J. McCarthy Jr. depart Two Harbors 10:45
Edgar B. Speer arrive Two Harbors 11:15
Edgar B. Speer depart Two Harbors 22:30

St. Clair arrive Silver Bay 12:30

September 27 (Friday):
======================

Algoma Progress arrive Duluth 03:45 for DM&IR
Great Lakes Trader arrive Duluth 19:10 for Graymont to unload stone
Algoma Progress depart Duluth 19:40 from DM&IR

Walter J. McCarthy Jr. arrive Two Harbors 22:00

September 26 (Thursday):
========================

Calumet depart Duluth 01:00 from DM&IR
Algorail arrive Duluth 03:15 for DM&IR
American Integrity depart Duluth 06:20 from Midwest Energy
Lee A. Tregurtha depart Duluth 12:20 from DM&IR
Algorail depart Duluth 15:40 from DM&IR

Edwin H. Gott depart Two Harbors 00:15
Presque Isle arrive Two Harbors 00:45
Presque Isle depart Two Harbors 14:45

Buffalo arrive Silver Bay 17:50

September 25 (Wednesday):
=========================

Indiana Harbor depart Duluth 01:10 from Midwest Energy
Whitefish Bay depart Duluth 10:15 from DM&IR
Lee A. Tregurtha arrive Duluth 15:15 for Hallett 8 to unload coal
Algoma Montrealais depart Duluth 17:40 light from Holcim Cement

Burns Harbor arrive Superior 06:20 for BNSF
American Integrity arrive Superior 17:40 for Midwest Energy
Burns Harbor depart Superior 20:40 from BNSF

Edwin H. Gott arrive Two Harbors 15:40

September 24 (Tuesday):
=======================

Kaye E. Barker depart Duluth 00:20 from Midwest Energy
Algosoo depart Duluth 03:10 from DM&IR
Indiana Harbor arrive Duluth 10:45 for Midwest Energy
Paul R. Tregurtha depart Duluth 11:25 from Midwest Energy
Isadora (Cyprus) depart Duluth 19:20 from Harvest States 1
Mesabi Miner depart Duluth 19:30 from DM&IR
Whitefish Bay arrive Duluth 23:50 for DM&IR

Algoma Olympic arrive Superior 02:45 for BNSF
Algoma Olympic depart Superior 13:20 from BNSF
Baie St. Paul arrive Superior 19:40 for BNSF

American Spirit depart Two Harbors 11:30

Sam Laud depart Silver Bay 04:15


September 23 (Monday):
======================

Kaye E. Barker arrive Duluth 05:40 for Hallett 5 to unload coal
Algoma Montrealais arrive Duluth 06:15 for Holcim Cement
Isadora (Cyprus) arrive Duluth 06:35 for Harvest States 1
American Century arrive Duluth 09:00 for Midwest Energy
Sam Laud arrive Duluth 09:20 for Graymont to unload stone
Algosoo arrive Duluth 10:30 for DM&IR
Calumet arrive Duluth 11:15 for DM&IR
Sam Laud depart Duluth 15:05 light from Graymont
Mesabi Miner arrive Duluth 19:20 for DM&IR
American Century depart Duluth 20:30 from Midwest Energy
Paul R. Tregurtha arrive Duluth 21:40 for Midwest Energy

Alpena depart Superior 05:20 from LaFarge Cement (finish unload in Heron Bay, ON)

Philip R. Clarke depart Two Harbors 01:45
Roger Blough arrive Two Harbors 11:00
Roger Blough depart Two Harbors 17:30
American Spirit arrive Two Harbors 22:30

Sam Laud arrive Silver Bay 20:50

September 22 (Sunday):
======================

Philip R. Clarke depart Duluth 11:10 light from Hallet 5
Alpena arrive Duluth 13:15 for LaFarge Cement
James R. Barker depart Duluth 16:30 from Midwest Energy

Stewart J. Cort arrive Superior 07:30 for BNSF
Stewart J. Cort depart Superior 16:50 from BNSF

Edgar B. Speer arrive Two Harbors 09:00
Philip R. Clarke arrive Two Harbors 13:10
Edgar B. Speer depart Two Harbors 18:00

St. Clair depart Silver Bay 19:30

September 21 (Saturday):
========================

Great Lakes Trader depart Duluth 02:50 from DM&IR
St. Clair depart Duluth 09:30 from Midwest Energy
Thunder Bay depart Duluth 15:40 from DM&IR
James R. Barker arrive Duluth 20:45 for Midwest Energy
Philip R. Clarke arrive Duluth 23:50 for Hallett 5 to unload stone

Rt. Hon. Paul J. Martin depart Superior 08:10 from BNSF

Arthur M. Anderson arrive Two Harbors 00:01
Walter J. McCarthy Jr. arrive Two Harbors 03:00
Arthur M. Anderson depart Two Harbors 08:15
Walter J. McCarthy Jr. depart Two Harbors 18:30

St. Clair arrive Silver Bay 14:30 to unload coal then load ore

September 20 (Friday):
======================

Hon. James L. Oberstar arrive Duluth 01:00 for DM&IR
Arthur M. Anderson arrive Duluth 06:45 for Reiss to unload stone
Great Lakes Trader arrive Duluth 12:55 for DM&IR
Tim S. Dool depart Duluth 17:00 from Harvest States 1
Thunder Bay arrive Duluth 17:30 for DM&IR
Hon. James L. Oberstar depart Duluth 18:15 from DM&IR
Arthur M. Anderson depart Duluth 21:50 light from Reiss
St. Clair arrive Duluth 22:45 for Midwest Energy

Rt. Hon. Paul J. Martin arrive Superior 22:45 for BNSF

Edwin H. Gott depart Two Harbors 06:30

American Courage arrive Silver Bay 08:00
American Courage depart Silver Bay 17:30

September 19 (Thursday):
========================

Joseph L. Block depart Duluth 03:50 from Hallett 5

Great Republic depart Superior 19:10 from BNSF

American Integrity depart Two Harbors 06:00
Presque Isle arrive Two Harbors 09:45
Presque Isle depart Two Harbors 19:00
Edwin H. Gott arrive Two Harbors 19:30

Buffalo arrive Silver Bay 00:45
Buffalo depart Silver Bay 09:30

September 18 (Wednesday):
=========================

Joseph H. Thompson depart Duluth 00:45 from DM&IR
Joseph L. Block arrive Duluth 06:50 for Hallett 5 to load
Great Republic arrive Duluth 08:10 for Hallett 5 to unload stone
Indiana Harbor depart Duluth 09:50 from Midwest Energy
Tim S. Dool arrive Duluth 10:10 for Harvest States 1

Algowood depart Superior 00:30 from BNSF
Burns Harbor arrive Superior 00:45 for BNSF
Burns Harbor depart Superior 17:00 from BNSF

American Spirit depart Two Harbors 05:30
American Integrity arrive Two Harbors 17:30

September 17 (Tuesday):
=======================

Paul R. Tregurtha arrive Duluth 03:35 for Midwest Energy
Joseph H. Thompson arrive Duluth 08:15 for Graymont to unload stone
Paul R. Tregurtha depart Duluth 15:45 from Midwest Energy
Mesabi Miner depart Duluth 16:20 from DM&IR
Indiana Harbor arrive Duluth 21:30 for Midwest Energy

Algowood arrive Superior 14:05 for BNSF

American Century depart Two Harbors 07:30
Roger Blough arrive Two Harbors 05:30
Roger Blough depart Two Harbors 14:30
American Spirit arrive Two Harbors 15:15

September 16 (Monday):
======================

Edgar B. Speer arrive Duluth 00:10 to the Port Terminal (loaded at BNSF  Superior)
CSL Laurentian depart Duluth 01:30 from DM&IR
Edgar B. Speer depart Duluth 13:00 from the Port Terminal
Miedwie (Bahamas) depart Duluth 18:15 from Riverland Ag
Mesabi Miner arrive Duluth 19:05 for DM&IR
Virginiaborg (Netherlands) depart Duluth 19:50 from Harvest States 1

Stewart J. Cort depart Superior 07:30 from BNSF

American Century arrive Two Harbors 11:30

Sam Laud arrive Silver Bay 02:20
Sam Laud depart Silver Bay 10:30

September 15 (Sunday):
======================

Edgar B. Speer arrive Duluth 07:25 to Calumet for fuel
Walter J. McCarthy Jr. arrive Duluth 10:15 for Midwest Energy
Edgar B. Speer depart Duluth 10:40 from Calumet (waiting for BNSF)
Algoma Enterprise depart Duluth 11:00 from DM&IR
CSL Laurentian arrive Duluth 11:45 for DM&IR
Sam Laud arrive Duluth 15:25 for Graymont to unload stone
Virginiaborg (Netherlands) arrive Duluth 19:15 for Harvest States 1
Sam Laud depart Duluth 21:35 light from Graymont
Walter J. McCarthy Jr. depart Duluth 22:00 from Midwest Energy

Edgar B. Speer arrive Superior 11:25 for BNSF
Edgar B. Speer depart Superior 23:20 from BNSF
Stewart J. Cort arrive Superior 23:50 for BNSF

St. Clair depart Two Harbors 01:30
James R. Barker arrive Two Harbors 11:30
Philip R. Clarke depart Two Harbors 13:30
James R. Barker depart Two Harbors 22:30

September 14 (Saturday):
========================

Algoma Olympic arrive Duluth 07:05 for DM&IR
Philip R. Clarke arrive Duluth 11:45 for Hallett 5 to unload stone
Algoma Enterprise arrive Duluth 19:15 for DM&IR
Algoma Olympic depart Duluth 20:50 from DM&IR
Philip R. Clarke depart Duluth 20:55 light from Hallett 5

Thunder Bay depart Superior 11:00 from BNSF

Edwin H. Gott arrive Two Harbors 00:15
Edwin H. Gott depart Two Harbors 09:00
St. Clair arrive Two Harbors 16:00
Philip R. Clarke arrive Two Harbors 22:45

September 13 (Friday):
======================

Great Lakes Trader depart Duluth 02:25 from DM&IR
Whitefish Bay arrive Duluth 08:25 for Midwest Energy
Thunder Bay arrive Duluth 10:30 to the Port Terminal (waiting for BNSF)
Whitefish Bay depart Duluth 17:00 from Midwest Energy
Andean (Cyprus) deapart Duluth 23:00 from Harvest States 1

Algoma Navigator depart Superior 14:45 from BNSF
Hon. James L. Oberstar depart Superior 23:00 from BNSF

Presque Isle depart Two Harbors 08:00

September 12 (Thursday):
========================

Paul R. Tregurtha depart Duluth 03:00 from Midwest Energy
Andean (Cyprus) arrive Duluth 08:30 for Harvest States 1
Algoma Navigator depart Duluth 11:30 light from Hallett 8
Hon. James L. Oberstar arrive Duluth 12:00 for Graymont to unload stone
Miedwie (Bahamas) arrive Duluth 17:25 for Riverland Ag
Great Lakes Trader arrive Duluth 18:10 for DM&IR

Algoma Navigator arrive Superior 19:50 for BNSF

Presque Isle arrive Two Harbors 17:00
American Integrity depart Two Harbors 19:45

Buffalo arrive Silver Bay 04:15
Buffalo depart Silver Bay 12:30

September 11 (Wednesday):
=========================

Roger Blough depart Duluth 00:15 from DM&IR
American Century depart Duluth 01:05 from DM&IR
Indiana Harbor arrive Duluth 04:50 for Midwest Energy
Paul R. Tregurtha arrive Duluth 10:45 for Midwest Energy
Indiana Harbor depart Duluth 16:00 from Midwest Energy
Iryda (Cyprus) depart Duluth 22:00 from Harvest States 1

Burns Harbor depart Superior 11:10 from BNSF

American Integrity arrive Two Harbors 07:00

September 10 (Tuesday):
=======================

American Century arrive Duluth 14:45 for Midwest Energy
Mesabi Miner depart Duluth 18:50 from DM&IR

Algoma Transport depart Superior 12:15 from BNSF
Burns Harbor arrive Superior 22:45 for BNSF

American Spirit depart Two Harbors 05:30

September 9 (Monday):
=====================

James R. Barker arrive Duluth 01:45 for Midwest Energy
Algoma Navigator arrive Duluth 02:15 for Hallett 8 to unload salt
Iryda (Cyprus) arrive Duluth 07:00 for Harvest States 1
Mesabi Miner arrive Duluth 07:40 for DM&IR
Algoma Transport arrive Duluth 09:30 for Hallett 7 to unload salt
CSL Niagara arrive Duluth 10:15 for Midwest Energy
James R. Barker depart Duluth 11:45 from Midwest Energy
Walter J. McCarthy Jr. depart Duluth 14:00 from DM&IR
Roger Blough arrive Duluth 18:40 for DM&IR
CSL Niagara depart Duluth 19:30 from Midwest Energy

Stewart J. Cort arrive Superior 08:20 for BNSF
Stewart J. Cort depart Superior 17:00 from BNSF

Edgar B. Speer depart Two Harbors 00:50
Arthur M. Anderson arrive Two Harbors 01:15
American Spirit arrive Two Harbors 14:20
Arthur M. Anderson depart Two Harbors 17:10

September 8 (Sunday):
=====================

Arthur M. Anderson arrive Duluth 10:30 for Hallett 5 to unload stone
CSL Assiniboine arrive Duluth 14:15 for Midwest Energy
Walter J. McCarthy Jr. arrive Duluth 15:35 for DM&IR
CSL Assiniboine depart Duluth 22:00 from Midwest Energy
Arthur M. Anderson depart Duluth 23:15 light from Hallett 5

Baie Comeau arrive Superior 01:15 for BNSF
Baie Comeau depart Superior 09:45 from BNSF

Edwin H. Gott depart Two Harbors 12:30
Edgar B. Speer arrive Two Harbors 13:30

St. Clair arrive Silver Bay 03:30
St. Clair depart Silver Bay 18:00

September 7 (Saturday):
=======================

Atlantic Huron depart Duluth 03:05 from Midwest Energy
Joseph L. Block depart Duluth 08:45 light from DM&IR

Alpena depart Superior 07:50 from LaFarge Cement

Joseph L. Block arrive Two Harbors 10:45
Joseph L. Block depart Two Harbors 17:15
Edwin H. Gott arrive Two Harbors 19:00

September 6 (Friday):
=====================

Paul R. Tregurtha depart Duluth 03:45 from Midwest Energy
James R. Barker arrive Duluth 05:00 for Midwest Energy
Alpena arrive Duluth 13:15 for LaFarge Cement
Joseph L. Block arrive Duluth 16:00 for DM&IR to unload stone
Atlantic Huron arrive Duluth 16:10 for Midwest Energy
James R. Barker depart Duluth 16:35 from Midwest Energy
Great Republic arrive Duluth 17:45 for Hallett 5 to unload stone

Presque Isle arrive Two Harbors 06:00
Presque Isle depart Two Harbors 17:45

September 5 (Thursday):
=======================

American Mariner depart Duluth 00:15 from Harvest States 1
Philip R. Clarke depart Duluth 00:30 from DM&IR
American Integrity arrive Duluth 07:45 for Midwest Energy
Paul R. Tregurtha arrive Duluth 17:00 for Midwest Energy
American Integrity depart Duluth 18:50 from Midwest Energy

Tim S. Dool depart Superior 15:00 from BNSF

American Courage arrive Silver Bay 07:40
American Courage depart Silver Bay 16:40

September 4 (Wednesday):
========================

Philip R. Clarke arrive Duluth 01:40 for Hallett 5 to unload stone
American Mariner arrive Duluth 04:00 for Harvest States 1
Indiana Harbor arrive Duluth 05:15 for Midwest Energy
Indiana Harbor depart Duluth 18:45 from Midwest Energy
HHL Mississippi (Liberia) depart Duluth 21:50 light from the Port Terminal

Burns Harbor depart Superior 19:20 from BNSF
Tim S. Dool arrive Superior 20:00 for BNSF

American Century arrive Two Harbors 00:05
Lee A. Tregurtha arrive Two Harbors 05:30
American Centurt depart Two Harbors 12:30
Lee A. Tregurtha depart Two Harbors 22:45

September 3 (Tuesday):
======================

Great Lakes Trader depart Duluth 06:00 from DM&IR
HHL Mississippi (Liberia) arrive Duluth 08:00 for the Port Terminal

Stewart J. Cort arrive Superior 05:45 for BNSF
Stewart J. Cort depart Superior 17:00 from BNSF
Burns Harbor arrive Superior 20:25 for BNSF

Roger Blough arrive Two Harbors 01:45
Roger Blough depart Two Harbors 12:00

Sam Laud arrive Silver Bay 02:30
Sam Laud depart Silver Bay 11:00

September 2 (Monday):
=====================

Whitefish Bay depart Duluth 01:15 from Midwest Energy
American Spirit arrive Duluth 01:55 for DM&IR
Mesabi Miner depart Duluth 10:00 from Midwest Energy
Kaye E. Barker depart Duluth 13:45 from Midwest Energy
American Spirit depart Duluth 16:00 from DM&IR

Walter J. McCarthy Jr. arrive Two Harbors 04:00
Walter J. McCarthy Jr. depart Two Harbors 20:15

September 1 (Sunday):
=====================

Edgar B. Speer depart Duluth 00:15 from DM&IR
Mesabi Miner arrive Duluth 09:25 for Midwest Energy
Whitefish Bay arrive Duluth 09:40 for Midwest Energy
Kaye E. Barker arrive Duluth 13:00 for Graymont to unload stone
Rt. Hon. Paul J. Martin depart Duluth 14:50 from Midwest Energy
Hon. James L. Oberstar depart Duluth 16:00 from DM&IR
Great Lakes Trader arrive Duluth 23:15 for Graymont to unload stone

Edwin H. Gott depart Two Harbors 14:00
Arthur M. Anderson depart Two Harbors 14:15

St. Clair arrive Silver Bay 02:45
St. Clair depart Silver Bay 15:15

August 31 (Saturday):
=====================

Baie St. Paul depart Duluth 03:40 from Midwest Energy
Arthur M. Anderson depart Duluth 10:15 light from Hallett 5
Algoma Montrealais depart Duluth 16:35 light from Holcim Cement
Hon. James L. Oberstar arrive Duluth 17:15 for DM&IR
Rt. Hon. Paul J. Martin arrive Duluth 22:45 for Midwest Energy

Presque Isle depart Two Harbors 08:45
James R. Barker arrive Two Harbors 09:45
Arthur M. Anderson arrive Two Harbors 12:15
James R. Barker depart Two Harbors 20:00
Edwin H. Gott arrive Two Harbors 20:15

Algoma Progress depart Silver Bay 04:00

August 30 (Friday):
===================

Paul R. Tregurtha arrive Duluth 06:40 for Midwest Energy
Cason J. Callaway depart Duluth 18:00 from DM&IR
Baie St. Paul arrive Duluth 18:40 for Midwest Energy
Paul R. Tregurtha depart Duluth 20:30 from Midwest Energy
Solina (Bahamas) depart Duluth 21:15 from Harvest States 1
Edgar B. Speer arrive Duluth 23:15 for DM&IR
Arthur M. Anderson arrive Duluth 23:30 for Hallett 5 to unload

Presque Isle arrive Two Harbors 16:45

August 29 (Thursday):
=====================

Thunder Bay arrive Duluth 03:00 for Midwest Energy
American Integrity depart Duluth 04:05 from Midwest Energy
Indiana Harbor depart Duluth 04:25 from DM&IR
Algoma Montrealais arrive Duluth 04:45 for Holcim Cement
American Courage depart Duluth 05:20 light from Graymont
Algoma Progress arrive Duluth 06:15 to Calumet for fuel
Algoma Progress depart Duluth 09:15 from Calumet
Thunder Bay depart Duluth 10:45 from Midwest Energy
Mesabi Miner arrive Duluth 11:30 for Midwest Energy
Mesabi Miner depart Duluth 20:50 from Midwest Energy
Cason J. Callaway arrive Duluth 22:15 for Hallett 5 to unload stone

Lee A. Tregurtha arrive Two Harbors 11:30
Lee A. Tregurtha depart Two Harbors 17:30

American Courage arrive Silver Bay 10:00
American Courage depart Silver Bay 18:00
Algoma Progress arrive Silver Bay 18:45

August 28 (Wednesday):
======================

Joseph L. Block depart Duluth 00:40 light from DM&IR
American Century arrive Duluth 02:20 for Midwest Energy
Roger Blough depart Duluth 06:20 from DM&IR (partial load)
Indiana Harbor arrive Duluth 10:55 for DM&IR
American Century depart Duluth 14:10 from Midwest Energy
Solina (Bahamas) arrive Duluth 17:00 for Harvest States 1
American Integrity arrive Duluth 17:30 for Midwest Energy
American Courage arrive Duluth 21:45 for Graymont to unload stone

Alpena depart Superior 07:00 from LaFarge Cement

Joseph L. Block arrive Two Harbors 02:30
Joseph L. Block depart Two Harbors 11:00

August 28 (Wednesday):
======================

Michipicoten			Down	03:50		Light from Essar Steel
Herbert C. Jackson		Down	04:15		Ore from Marquette
CSL Laurentian			Down	09:25		Coal from Thunder Bay
Saginaw				Down	10:40		Grain from Thunder Bay
Ebroborg (Netherlands)		Down	22:00		Bentonite from Duluth

Algoma Montrealais		Up	01:20		Cement to Duluth (Holcim)
Mesabi Miner			Up	03:40		Light to Duluth (SMET)
Lee A. Tregurtha			Up	09:50		Light to Two Harbors
Cason J. Callaway			Up	18:25		Stone to Duluth (Hallett 5)

August 27 (Monday):
===================

Joseph L. Block arrive Duluth 08:20 for DM&IR to unload stone
Alpena arrive Duluth 12:15 for LaFarge Cement
Ebroborg (Netherlands) depart Duluth 18:30 from Hallett 5 (loaded bentonite)
Roger Blough arrive Duluth 23:50 for DM&IR (from BNSF Superior to complete loading)

Roger Blough depart Superior 21:35 from BNSF (partial load due to fire)

Cedarglen depart Silver Bay 23:50

August 26 (Monday):
===================

Joseph H. Thompson arrive Duluth 00:45 for Graymont to unload stone
Hon. James L. Oberstar depart Duluth 01:45 from DM&IR
Great Lakes Trader arrive Duluth 03:40 for DM&IR
Ebroborg (Netherlands) arrive Duluth 07:30 for Hallett 5 (loading bentonite)
Walter J. McCarthy Jr. depart Duluth 07:40 from Midwest Energy
Joseph H. Thompson depart Duluth 09:15 light from Graymont
Great Lakes Trader depart Duluth 13:25 from DM&IR

Roger Blough arrive Superior 10:30 for BNSF

American Spirit arrive Two Harbors 02:15
Joseph H. Thompson arrive Two Harbors 11:30
American Spirit depart Two Harbors 16:40
Joseph H. Thompson depart Two Harbors 18:30

St. Clair depart Silver Bay 07:00
Sam Laud depart Silver Bay 16:40
Cedarglen arrive Silver Bay 20:10

August 25 (Sunday):
===================

American Mariner depart Duluth 01:00 from DM&IR
Stewart J. Cort arrive Duluth 02:15 to Calumet for fuel
Paul R. Tregurtha depart Duluth 09:20 from Midwest Energy
James R. Barker arrive Duluth 10:30 for Midwest Energy
Stewart J. Cort depart Duluth 11:40 from Calumet (waiting for BNSF)
Hon. James L. Oberstar arrive Duluth 12:00 for DM&IR
Walter J. McCarthy Jr. arrive Duluth 18:55 for Midwest Energy
James R. Barker depart Duluth 21:15 from Midwest Energy

Algowood depart Superior 10:00 from BNSF
Stewart J. Cort arrive Superior 12:55 for BNSF
Stewart J. Cort depart Superior 23:45 from BNSF

Edwin H. Gott arrive Two Harbors 07:30
Edwin H. Gott depart Two Harbors 17:30

St. Clair arrive Silver Bay 01:30 (unload coal then load ore)
Sam Laud arrive Silver Bay 18:00

James R. Barker depart Taconite Harbor 04:45 (unloaded coal)

August 24 (Saturday):
=====================

Philip R. Clarke arrive Duluth 07:25 for Hallett 5 to unload stone
American Mariner arrive Duluth 12:40 for DM&IR
St. Clair arrive Duluth 12:50 for Midwest Energy
Presque Isle depart Duluth 15:10 from DM&IR
Philip R. Clarke depart Duluth 16:30 light from Hallett 5
St. Clair depart Duluth 21:15 from Midwest Energy
Paul R. Tregurtha arrive Duluth 22:30 for Midwest Energy

Burns Harbor arrive Superior 04:00 for BNSF
Algowood depart Superior 15:00 from Riverland Ag - Duluth (waiting for BNSF)
Burns Harbor depart Superior 22:45 from BNSF
Algwood arrive Superior 23:30 for BNSF

Lee A. Tregurtha depart Two Harbors 05:30
Edgar B. Speer arrive Two Harbors 11:30
Philip R. Clarke arrive Two Harbors 18:30
Edgar B. Speer depart Two Harbors 23:30

August 23 (Friday):
===================

James R. Barker arrive Duluth 01:40 for Midwest Energy
Buffalo depart Duluth 02:45 from Midwest Energy
Algowood arrive Duluth 05:00 for Riverland Ag to unload wheat
Mesabi Miner depart Duluth 12:15 from DM&IR
James R. Barker depart Duluth 12:25 from Midwest Energy
Presque Isle arrive Duluth 23:15 for DM&IR

Lee A. Tregurtha arrive Two Harbors 22:30

James R. Barker arrive Taconite Harbor 18:30 (unloading coal)

August 22 (Thursday):
=====================

American Century depart Duluth 01:00 from Midwest Energy
American Integrity arrive Duluth 06:30 for Midwest Energy
Mesabi Miner arrive Duluth 12:05 for DM&IR
American Integrity depart Duluth 21:15 from Midwest Energy

Indiana Harbor arrive Two Harbors 00:45
Indiana Harbor depart Two Harbors 11:30

August 21 (Wednesday):
======================

CSL Assiniboine arrive Duluth 03:40 for Midwest Energy
Arthur M. Anderson depart Duluth 09:15 from DM&IR
American Century arrive Duluth 10:40 for Midwest Energy
CSL Assiniboine depart Duluth 13:30 from Midwest Energy
Buffalo arrive Duluth 21:45 for Graymont to unload stone

Lakes Contender arrive Two Harbors 08:00
Lakes Contender depart Two Harbors 19:30

Lakes Contender depart Silver Bay 03:25

August 20 (Tuesday):
====================

Whitefish Bay arrive Duluth 05:40 for Midwest Energy
Lakes Contender depart Duluth 08:50 from Midwest Energy
Arthur M. Anderson arrive Duluth 14:10 for Reiss to unload stone
Whitefish Bay depart Duluth 16:30 from Midwest Energy
Victoriaborg (Netherlands) depart Duluth 18:30 from Harvest States 1

Roger Blough depart Two Harbors 11:30
Joseph L. Block arrive Two Harbors 12:00
Joseph L. Block depart Two Harbors 18:30

Lakes Contender arrive Silver Bay 14:00 (unloading coal)

August 19 (Monday):
===================

Walter J. McCarthy Jr. depart Duluth 01:45 from Midwest Energy
Hon. James L. Oberstar arrive Duluth 11:40 for DM&IR
Victoriaborg (Netherlands) arrive Duluth 16:10 for Harvest States 1
Hon. James L. Oberstar depart Duluth 23:00 from DM&IR

Cason J. Callaway arrive Two Harbors 00:01
American Spirit arrive Two Harbors 00:30
Cason J. Callaway depart Two Harbors 15:45
American Spirit depart Two Harbors 12:00
Edwin H. Gott arrive Two Harbors 12:30
Edwin H. Gott depart Two Harbors 22:00
Roger Blough arrive Two Harbors 22:30

August 18 (Sunday):
===================

St. Clair depart Duluth 01:00 from DM&IR
James R. Barker depart Duluth 05:45 from Midwest Energy
Cason J. Callaway arrive Duluth 12:00 for Hallett 5 to unload stone
Walter J. McCarthy Jr. arrive Duluth 13:00 for Midwest Energy
Kaye E. Barker depart Duluth 15:00 from DM&IR
Cason J. Callaway depart Duluth 22:00 light from Hallett 5

Burns Harbor depart Superior 02:30 from BNSF
Stewart J. Cort arrive Superior 03:15 for BNSF
Stewart J. Cort depart Superior 18:30 from BNSF

Presque Isle depart Two Harbors 08:15
Edgar B. Speer arrive Two Harbors 13:50
Edgar B. Speer depart Two Harbors 23:00

American Courage depart Silver Bay 00:45
Baie St. Paul arrive Silver Bay 08:30
Baie St. Paul depart Silver Bay 19:50

August 17 (Saturday):
=====================

Paul R. Tregurtha depart Duluth 02:45 from Midwest Energy
James R. Barker arrive Duluth 06:35 for Midwest Energy
Kaministiqua arrive Duluth 07:15 for Midwest Energy
Thunder Bay depart Duluth 12:05 from Midwest Energy
Kaye E. Barker arrive Duluth 12:15 for Hallett 5 to unload coal
St. Clair arrive Duluth 12:35 for DM&IR
Kaministiqua depart Duluth 20:15 from Midwest Energy

Burns Harbor arrive Superior 07:15 for BNSF

Presque Isle arrive Two Harbors 22:30

American Courage arrive Silver Bay 04:25

August 16 (Friday):
===================
Great Lakes Trader depart Duluth 09:55 from DM&IR
Paul R. Tregurtha arrive Duluth 10:30 for Midwest Energy
Lakes Contender arrive Duluth 17:45 to Fraser Shipyard for repairs
Thunder Bay arrive Duluth 17:50 for Midwest Energy
Indiana Harbor depart Duluth 19:40 from Midwest Energy
Resko (Bahamas) depart Duluth 23:30 from Peavey Connors Point
Great Republic depart Duluth 23:40 from DM&IR

August 15 (Thursday):
=====================

American Integrity arrive Duluth 02:30 for Midwest Energy
Mesabi Miner arrive Duluth 07:30 for Midwest Energy
Great Lakes Trader arrive Duluth 08:10 for Graymont to unload stone
American Integrity depart Duluth 14:30 from Midwest Energy
Indiana Harbor arrive Duluth 16:45 for Midwest Energy
American Century depart Duluth 18:20 from DM&IR
Mesabi Miner depart Duluth 22:45 from Midwest Energy

Sam Laud arrive Silver Bay 07:45
Sam Laud depart Silver Bay 19:30

August 14 (Wednesday):
======================

Great Republic arrive Duluth 20:00 for DM&IR
American Century arrive Duluth 22:15 for DM&IR

John B. Aird arrive Superior 01:15 for BNSF
John B. Aird depart Superior 19:05 from BNSF

August 13 (Tuesday):
====================

Walter J. McCarthy Jr. depart Duluth 05:15 from Midwest Energy
Hon. James L. Oberstar arrive Duluth 08:50 for DM&IR
Kwintebank (Netherlands) depart Duluth 10:45 from Hallett 5 (loaded bentonite)
Roger Blough depart Duluth 12:00 from DM&IR
Hon. James L. Oberstar depart Duluth 22:55 from DM&IR

Edwin H. Gott arrive Two Harbors 09:30
Edwin H. Gott depart Two Harbors 22:00

Cedarglen depart Silver Bay 23:30

August 12 (Monday):
===================

Mesabi Miner arrive Duluth 01:00 for Midwest Energy
Kwintebank (Netherlands) arrive Duluth 05:20 for Hallett 5
Resko (Bahamas) arrive Duluth 06:40 for Peavey Connors Point
Presque Isle depart Duluth 10:15 from DM&IR
Mesabi Miner depart Duluth 10:45 from Midwest Energy
Edgar B. Speer depart Duluth 18:45 from the Port Terminal
Walter J. McCarthy Jr. arrive Duluth 19:10 for Midwest Energy
Roger Blough arrive Duluth 22:15 for DM&IR

Stewart J. Cort depart Superior 06:00 from BNSF

American Spirit depart Two Harbors 07:00

Cedarglen arrive Silver Bay 22:00

August 11 (Sunday):
===================

Paul R. Tregurtha arrive Duluth 01:00 for Midwest Energy
Presque Isle arrive Duluth 11:10 for DM&IR
Lee A. Tregurtha depart Duluth 14:15 from DM&IR
Paul R. Tregurtha depart Duluth 14:35 from Midwest Energy
Edgar B. Speer arrive Duluth 17:30 to the Port Terminal for repairs

Burns Harbor depart Superior 04:30 from BNSF
Stewart J. Cort arrive Superior 18:20 for BNSF

St. Clair depart Two Harbors 06:15
James R. Barker arrive Two Harbors 10:35
Edgar B. Speer depart Two Harbors 15:45
James R. Barker depart Two Harbors 20:30
American Spirit arrive Two Harbors 21:30

Buffalo depart Silver Bay 05:45

August 10 (Saturday):
=====================

Algoma Montrealais depart Duluth 00:15 light from Holcim Cement
Indiana Harbor depart Duluth 02:00 from Midwest Energy
Lee A. Tregurtha arrive Duluth 22:40 for DM&IR

Algoma Enterprise depart Superior 09:30 from BNSF
Burns Harbor arrive Superior 19:10 for BNSF

Edgar B. Speer arrive Two Harbors 03:00
St. Clair arrive Two Harbors 22:20

Buffalo arrive Silver Bay 19:40

August 9 (Friday):
==================

Indiana Harbor arrive Duluth 02:30 for Midwest Energy
American Century arrive Duluth 07:05 for Midwest Energy
American Century depart Duluth 18:15 from Midwest Energy

Arthur M. Anderson depart Superior 12:30 from BNSF
Algoma Enterprise arrive Superior 19:40 for BNSF

American Integrity depart Two Harbors 04:45

Sam Laud depart Silver Bay 03:30

August 8 (Thursday):
====================

James R. Barker arrive Duluth 06:45 for Midwest Energy
Whitefish Bay depart Duluth 12:55 from Midwest Energy
Arthur M. Anderson arrive Duluth 16:10 for Hallett 5 to unload stone
Zealand Juliana (Netherlands) depart Duluth 17:30 from Harvest States 1
Philip R. Clarke arrive Duluth 18:15 for Hallett 5 to unload stone
James R. Barker depart Duluth 22:20 from Midwest Energy

Edwin H. Gott depart Superior 00:30 from BNSF

Cason J. Callaway arrive Two Harbors 01:30
Hon. James L. Oberstar depart Two Harbors 02:15
American Integrity arrive Two Harbors 13:00
Cason J. Callaway depart Two Harbors 19:00

Sam Laud arrive Silver Bay 18:30

August 7 (Wednesday):
=====================

Joseph L. Block depart Duluth 03:50 light from DM&IR
Edwin H. Gott arrive Duluth 09:00 for BNSF  Superior
Cason J. Callaway arrive Duluth 12:15 for Hallett 5 to unload stone
Algoma Montrealais arrive Duluth 12:45 for Holcim to unload cement
Whitefish Bay arrive Duluth 23:15 for Midwest Energy
Cason J. Callaway depart Duluth 23:40 light from Hallett 5

Hon. James L. Oberstar depart Superior 09:50 light from Graymont

Joseph L. Block arrive Two Harbors 05:50
Hon. James L. Oberstar arrive Two Harbors 11:45
Joseph L. Block depart Two Harbors 13:10

American Courage arrive Silver Bay 09:25
American Courage depart Silver Bay 17:45

August 6 (Tuesday):
===================

Mesabi Miner depart Duluth 11:40 from DM&IR
Zealand Juliana (Netherlands) arrive Duluth 17:25 for Harvest States 1
Hon. James L. Oberstar arrive Duluth 23:55 for Graymont to unload stone

Roger Blough arrive Two Harbors 09:30
Roger Blough depart Two Harbors 20:30

August 5 (Monday):
==================

Paul R. Tregurtha depart Duluth 05:10 from Midwest Energy
Mesabi Miner arrive Duluth 05:50 for DM&IR
Walter J. McCarthy Jr. arrive Duluth 06:30 for Midwest Energy
St. Clair depart Duluth 08:35 from DM&IR
Joseph L. Block arrive Duluth 10:45 for DM&IR to unload stone
American Mariner depart Duluth 17:40 from Harvest States 1
Walter J. McCarthy Jr. depart Duluth 17:50 from Midwest Energy
Presque Isle depart Duluth 18:25 from the Port Terminal

Alpena depart Superior 02:10 from LaFarge Cement
Algomarine depart Superior 15:10 from BNSF

American Spirit depart Two Harbors 06:30
H. Lee White arrive Two Harbors 07:00
H. Lee White depart Two Harbors 16:30

August 4 (Sunday):
==================

Kaministiqua arrive Duluth 02:15 for Midwest Energy
American Mariner arrive Duluth 07:25 for Harvest States 1
Baie St. Paul arrive Duluth 10:30 for Midwest Energy
Kaministiqua depart Duluth 12:50 from Midwest Energy
St. Clair arrive Duluth 15:35 for DM&IR
Paul R. Tregurtha arrive Duluth 17:35 for Midwest Energy
Baie St. Paul depart Duluth 19:15 from Midwest Energy
Presque Isle arrive Duluth 20:20 for the Port Terminal

Algomarine arrive Superior 23:00 for BNSF

Edgar B. Speer depart Two Harbors 10:15
Presque Isle arrive Two Harbors 10:30
Presque Isle depart Two Harbors 18:00
American Spirit arrive Two Harbors 21:10

August 3 (Saturday):
====================

Indiana Harbor arrive Duluth 02:45 for Midwest Energy
Indiana Harbor depart Duluth 14:05 from Midwest Energy
American Century depart Duluth 15:45 from DM&IR
Volgaborg (Netherlands) depart Duluth 16:15 from Hallett 5 (loaded bentonite)

Algoma Navigator depart Superior 01:50 from BNSF
Capt. Henry Jackman arrive Superior 02:30 for BNSF
Capt. Henry Jackman depart Superior 11:30 from BNSF
Algowood arrive Superior 12:00 for BNSF
Algowood depart Superior 23:45 from BNSF

Edgar B. Speer arrive Two Harbors 21:45

Algolake depart Silver Bay 02:45

August 2 (Friday):
==================

James R. Barker arrive Duluth 02:00 for Midwest Energy
Philip R. Clarke depart Duluth 05:00 from DM&IR
Algoma Navigator arrive Duluth 09:40 for BNSF
CSL Assiniboine arrive Duluth 13:40 for Midwest Energy
James R. Barker depart Duluth 15:45 from Midwest Energy
American Century arrive Duluth 20:10 for DM&IR
Alpena arrive Duluth 20:40 for LaFarge Cement
CSL Assiniboine depart Duluth 23:55 from Midwest Energy

American Integrity arrive Two Harbors 04:00
American Integrity depart Two Harbors 15:45

Sam Laud depart Silver Bay 02:00
Algolake arrive Silver Bay 14:45

August 1 (Thursday):
====================

Philip R. Clarke arrive Duluth 10:05 for Hallett 5 to unload stone
Sam Laud depart Duluth 10:50 light from Graymont

Stewart J. Cort depart Superior 07:15 from BNSF

Edwin H. Gott depart Two Harbors 08:30

Sam Laud arrive Silver Bay 15:30

July 31 (Wednesday):
====================

Sam Laud arrive Duluth 02:20 for Graymont to unload stone
Great Lakes Trader depart Duluth 06:50 from DM&IR

Stewart J. Cort arrive Superior 16:35 for BNSF

Cason J. Callaway arrive Two Harbors 02:50
Roger Blough depart Two Harbors 05:00
Hon. James L. Oberstar arrive Two Harbors 08:30
Cason J. Callaway depart Two Harbors 14:30
Hon. James L. Oberstar depart Two Harbors 20:00
Edwin H. Gott arrive Two Harbors 20:30

CSL Laurentian depart Silver Bay 04:10

Hon. James L. Oberstar depart Taconite Harbor 04:15

July 30 (Tuesday):
==================

Great Republic arrive Duluth 02:05 for Hallett 5 to unload stone
James R. Barker arrive Duluth 05:10 for Midwest Energy
Paul R. Tregurtha depart Duluth 07:40 from Midwest Energy
Cason J. Callaway arrive Duluth 13:50 for Hallett 5 to unload stone
James R. Barker depart Duluth 16:00 from Midwest Energy
Great Lakes Trader arrive Duluth 20:45 for DM&IR

Burns Harbor depart Superior 02:30 from BNSF

St. Clair arrive Two Harbors 01:00
St. Clair depart Two Harbors 11:30
Roger Blough arrive Two Harbors 17:00

Buffalo depart Silver Bay 13:30
CSL Laurentian arrive Silver Bay 14:00

Hon. James L. Oberstar arrive Taconite Harbor 17:15 to unload coal

July 29 (Monday):
=================

American Spirit depart Duluth 09:15 from DM&IR
Walter J. McCarthy Jr. arrive Duluth 10:00 for Midwest Energy
Paul R. Tregurtha arrive Duluth 13:30 for Midwest Energy
BBC Scandinavia (Gibralter) depart Duluth 18:00 light from the Port Terminal
Walter J. McCarthy Jr. depart Duluth 21:10 from Midwest Energy

Burns Harbor arrive Superior 11:00 for BNSF

Edgar B. Speer depart Two Harbors 01:00
Presque Isle arrive Two Harbors 10:00
Great Republic arrive Two Harbors 21:15
Presque Isle depart Two Harbors 23:30
Great Republic depart Two Harbors 23:45

Buffalo arrive Silver Bay 08:30
Cedarglen depart Silver Bay 16:45

July 28 (Monday):
=================

BBC Scandinavia (Gibralter) arrive Duluth 02:00 for the Port Terminal to unload
American Spirit arrive Duluth 13:30 for DM&IR

Indiana Harbor depart Two Harbors 10:00
Edgar B. Speer arrive Two Harbors 16:30

July 27 (Saturday):
===================

Joseph L. Block depart Duluth 00:40 from Hallett 5
American Century depart Duluth 05:00 from Midwest Energy
Rt. Hon. Paul J. Martin arrive Duluth 08:05 for Midwest Energy
Rt. Hon. Paul J. Martin depart Duluth 20:45 from Midwest Energy

American Integrity depart Two Harbors 11:00
Indiana Harbor arrive Two Harbors 23:00

Cedarglen arrive Silver Bay 22:45

July 26 (Friday):
=================

Kaye E. Barker depart Duluth 03:15 light from Hallett 5
American Century arrive Duluth 14:40 for Midwest Energy
Whitefish Bay depart Duluth 15:55 from Midwest Energy

Edwin H. Gott depart Two Harbors 04:15
American Integrity arrive Two Harbors 16:25

American Courage depart Silver Bay 03:30
Kaye E. Barker arrive Silver Bay 07:00
Kaye E. Barker depart Silver Bay 16:15

July 25 (Thursday):
===================

James R. Barker depart Duluth 03:30 from Midwest Energy
Joseph L. Block arrive Duluth 07:35 for DM&IR to unload stone
American Courage depart Duluth 13:40 light from Graymont
Whitefish Bay arrive Duluth 22:30 for Midwest Energy

Kaye E. Barker arrive Duluth 15:35 for Hallett 5 to unload stone

Edwin H. Gott arrive Two Harbors 18:15

CSL Niagara depart Silver Bay 01:15
American Courage arrive Silver Bay 18:00

July 24 (Wednesday):
====================

Baie St. Paul depart Duluth 03:30 from Midwest Energy
Arthur M. Anderson depart Duluth 05:45 from DM&IR
James R. Barker arrive Duluth 15:45 for Midwest Energy

Cason J. Callaway depart Two Harbors 05:45 
St. Clair arrive Two Harbors 07:00
St. Clair depart Two Harbors 16:45

Lakes Contender depart Silver Bay 03:15
St. Clair depart Silver Bay 05:00
CSL Niagara arrive Silver Bay 13:30

July 23 (Tuesday):
==================

St. Clair arrive Duluth 00:25 for Midwest Energy
Paul R. Tregurtha arrive Duluth 05:10 for Midwest Energy
Great Lakes Trader depart Duluth 07:00 from DM&IR
Baie St. Paul arrive Duluth 08:25 for Midwest Energy
Arthur M. Anderson arrive Duluth 08:45 for Hallett 5 to unload stone
American Courage arrive Duluth 09:30 for Graymont to unload stone
St. Clair depart Duluth 10:15 from Midwest Energy
Cason J. Callaway depart Duluth 10:40 light from Hallett 5
Paul R. Tregurtha depart Duluth 20:00 from Midwest Energy

Burns Harbor depart Duluth 09:45 from BNSF

Roger Blough arrive Two Harbors 09:00
Cason J. Callaway arrive Two Harbors 12:30
Mesabi Miner depart Two Harbors 15:30
Roger Blough depart Two Harbors 20:15

Lakes Contender arrive Silver Bay 13:45
St. Clair arrive Silver Bay 14:30 (unloading coal)

July 22 (Monday):
=================

Walter J. McCarthy Jr. arrive Duluth 03:00 for Midwest Energy
Kaministiqua depart Duluth 06:00 from Midwest Energy
H. Lee White depart Duluth 06:15 from DM&IR
Great Lakes Trader arrive Duluth 11:50 for Graymont to unload stone
Walter J. McCarthy Jr. depart Duluth 19:30 from Midwest Energy
Cason J. Callaway arrive Duluth 23:55 for Hallett 5 to unload stone

Presque Isle depart Superior 10:45 from BNSF
Burns Harbor arrive Superior 21:15 for BNSF

Edgar B. Speer depart Two Harbors 10:30
American Spirit arrive Two Harbors 10:45
American Spirit depart Two Harbors 21:00
Mesabi Miner arrive Two Harbors 22:45

July 21 (Sunday):
=================

Indiana Harbor arrive Duluth 02:25 for Midwest Energy
Hon. James L. Oberstar depart Duluth 10:50 light from Graymont
Indiana Harbor depart Duluth 15:10 from Midwest Energy
H. Lee White arrive Duluth 16:00 for DM&IR
Kaministiqua arrive Duluth 19:35 for Midwest Energy

Algoma Progress depart Superior 05:30 from BNSF
John B. Aird arrive Superior 06:00 for BNSF
Alpena depart Superior 15:35 from LaFarge Cement
John B. Aird depart Superior 16:30 from BNSF

American Integrity depart Two Harbors 00:30
Hon. James L. Oberstar arrive Two Harbors 12:45
Hon. James L. Oberstar depart Two Harbors 21:00
Edgar B. Speer arrive Two Harbors 22:00

July 20 (Saturday):
===================

Edwin H. Gott depart Duluth 04:30 from DM&IR
CSL Assiniboine arrive Duluth 07:15 for Midwest Energy
HHL Mississippi (Liberia) depart Duluth 08:30 light from the Port Terminal
CSL Assiniboine depart Duluth 15:45 from Midwest Energy
Alpena arrive Duluth 21:00 for LaFarge Cement

Algoma Transport depart Superior 07:30 light from Hallett 8
Algoma Progress arrive Superior 14:30 for BNSF
Hon. James L. Oberstar arrive Superior 21:10 for Graymont to unload coal

American Century depart Two Harbors 10:45
American Integrity arrive Two Harbors 11:00

Buffalo depart Silver Bay 02:30
Algoma Transport arrive Silver Bay 12:00
Algoma Transport depart Silver Bay 23:30

July 19 (Friday):
=================

Edwin H. Gott arrive Duluth 13:15 for DM&IR

Algoma Transport arrive Superior 20:15 for Hallett 8 to unload salt

American Century arrive Two Harbors 19:00

Buffalo arrive Silver Bay 19:15

July 18 (Thursday):
===================

Paul R. Tregurtha depart Duluth 08:30 from Midwest Energy
James R. Barker arrive Duluth 12:00 for Midwest Energy
James R. Barker depart Duluth 22:45 from Midwest Energy

Algoma Guardian depart Silver Bay 17:00

July 17 (Wednesday):
====================

Arthur M. Anderson depart Duluth 07:45 from DM&IR
Paul R. Tregurtha arrive Duluth 22:40 for Midwest Energy

Stewart J. Cort depart Superior 05:45 from BNSF

Roger Blough arrive Two Harbors 03:00
Roger Blough depart Two Harbors 13:00
Lee A. Tregurtha arrive Two Harbors 13:30
Lee A. Tregurtha depart Two Harbors 23:59

Algoma Guradian arrive Silver Bay 07:15

July 16 (Tuesday):
==================

Presque Isle arrive Duluth 02:15 for DM&IR
Walter J. McCarthy Jr. arrive Duluth 02:30 for Midwest Energy
HHL Mississippi (Liberia) arrive Duluth 04:00 for the Port Terminal to unload
Cason J. Callaway depart Duluth 08:55 from DM&IR
Arthur M. Anderson arrive Duluth 11:40 for Hallett to unload stone
Walter J. McCarthy Jr. depart Duluth 14:35 from Midwest Energy

Algoma Olympic depart Superior 04:15 from BNSF
Burns Harbor arrive Superior 04:45 for BNSF
Burns Harbor depart Superior 16:50 from BNSF
Stewart J. Cort arrive Superior 20:30 for BNSF

Edgar B. Speer depart Two Harbors 01:45
H. Lee White arrive Two Harbors 05:30
H. Lee White depart Two Harbors 17:15

St. Clair arrive Silver Bay 05:30
St. Clair depart Silver Bay 20:l5

July 15 (Monday):
=================

Cason J. Callaway arrive Duluth 03:45 for Reiss to unload stone
James R. Barker arrive Duluth 04:30 for Midwest Energy
Philip R. Clarke depart Duluth 16:15 from DM&IR
James R. Barker depart Duluth 18:30 from Midwest Energy

Algoma Olympic arrive Superior 13:30 for BNSF

American Spirit arrive Two Harbors 07:00
American Spirit depart Two Harbors 16:30
Edgar B. Speer arrive Two Harbors 17:45

July 14 (Sunday):
=================

Atlantic Erie depart Duluth 09:50 from Midwest Energy
Philip R. Clarke arrive Duluth 21:30 for Hallett 5 to unload stone

Edwin H. Gott depart Superior 05:45 from BNSF

American Integrity depart Two Harbors 10:30

Hon. James L. Oberstar arrive Silver Bay 07:00
Hon. James L. Oberstar depart Silver Bay 16:45

July 13 (Saturday):
===================

Buffalo arrive Duluth 00:01 for Graymont to unload stone
Buffalo depart Duluth 08:15 light from Graymont
American Century arrive Duluth 11:15 for Midwest Energy
Atlantic Erie arrive Duluth 20:15 for Midwest Energy
American Century depart Duluth 22:45 from Midwest Energy

American Integrity arrive Two Harbors 18:00

Buffalo arrive Silver Bay 12:15
Buffalo depart Silver Bay 19:45

July 12 (Friday):
=================

Tim S. Dool depart Duluth 17:00 from Riverland Ag
Joseph L. Block depart Duluth 06:45 light from Hallett 5
Paul R. Tregurtha depart Duluth 09:30 from Midwest Energy
Virginiaborg (Netherlands) arrive Duluth 20:45 for Hallett 5 (loading bentonite)

Algoma Progress depart Superior 01:00 from BNSF
Edwin H. Gott arrive Superior 01:50 for BNSF

Joseph L. Block arrive Two Harbors 08:45
Joseph L. Block depart Two Harbors 14:00

Algolake arrive Silver Bay 09:30
Algolake depart Silver Bay 22:00

July 11 (Thursday):
===================

Edwin H. Gott arrive Duluth 16:45 to Calumet for fuel
Edwin H. Gott depart Duluth 20:15 from Calumet (waiting for BNSF)
Paul R. Tregurtha arrive Duluth 21:20 for Midwest Energy

Algoma Montrealais depart Superior 08:30 from BNSF
Algoma Progress arrive Superior 09:00 for BNSF

Great Republic arrive Two Harbors 00:45
Great Republic depart Two Harbors 12:00

American Courage depart Silver Bay 03:30
Baie St. Paul arrive Silver Bay 10:15
Baie St. Paul depart Silver Bay 20:30

July 10 (Wednesday):
====================

St. Clair depart Duluth 01:30 from the Port Terminal
Walter J. McCarthy Jr. arrive Duluth 09:10 for Midwest Energy
Presque Isle depart Duluth 14:20 from DM&IR
Great Republic arrive Duluth 15:30 for Hallett 5 to unload stone
Walter J. McCarthy Jr. depart Duluth 21:00 from Midwest Energy
Joseph L. Block arrive Duluth 21:15 for Hallett 5 to unload stone
Great Republic depart Duluth 22:45 light from Hallett 5

Stewart J. Cort depart Superior 03:00 from BNSF
Algoma Transport arrive Superior 03:30 for BNSF
Algoma Transport depart Superior 17:00 from BNSF
Algoma Montrealais arrive Superior 17:30 for BNSF

Addition for 7/9: Edgar B. Speer arrive Two Harbors 14:00
Edgar B. Speer depart Two Harbors 01:30
Kaye E. Barker depart Two Harbors 12:00
Roger Blough arrive Two Harbors 17:30
Roger Blough depart Two Harbors 23:59

Sam Laud arrive Silver Bay 05:00
Sam Laud depart Silver Bay 14:30
American Courage arrive Silver Bay 19:30

July 9 (Tuesday):
=================

St. Clair arrive Duluth 08:45 for the Port Terminal (repairs)
Kaye E. Barker arrive Duluth 11:30 for Graymont to unload stone
Great Lakes Trader depart Duluth 16:15 from DM&IR
Presque Isle arrive Duluth 19:05 for DM&IR

Algoma Spirit depart Superior 07:20 from BNSF
Stewart J. Cort arrive Superior 08:30 for BNSF
Kaye E. Barker depart Superior 18:30 light from Graymont

American Spirit depart Two Harbors 00:45
James R. Barker arrive Two Harbors 02:00
James R. Barker depart Two Harbors 13:45
Kaye E. Barker arrive Two Harbors 20:45

St. Clair depart Silver Bay 03:30

July 8 (Monday):
================

Kaministiqua arrive Duluth 01:45 for Midwest Energy
Philip R. Clarke depart Duluth 08:00 from DM&IR
Tim S. Dool arrive Duluth 09:55 for Riverland Ag
Great Lakes Trader arrive Duluth 12:30 for DM&IR
Kaministiqua depart Duluth 13:30 from Midwest Energy

Burns Harbor arrive Superior 00:15 for BNSF
Burns Harbor depart Superior 17:45 from BNSF
Algoma Spirit arrive Superior 18:20 for BNSF

American Integrity depart Two Harbors 11:45
American Spirit arrive Two Harbors 12:30

St. Clair arrive Silver Bay 13:15

July 7 (Sunday):
================

Paul R. Tregurtha depart Duluth 02:30 from Midwest Energy
American Century arrive Duluth 02:30 for Midwest Energy
Philip R. Clarke arrive Duluth 03:20 for Reiss to unload stone
American Century depart Duluth 13:35 from Midwest Energy

CSL Assiniboine arrive Superior 00:01 for BNSF
CSL Assiniboine depart Superior 18:00 from BNSF

American Integrity arrive Two Harbors 11:30

July 6 (Saturday):
==================

CSL Laurentian depart Duluth 05:55 from Midwest Energy
James R. Barker depart Duluth 15:30 from Midwest Energy
Paul R. Tregurtha arrive Duluth 16:45 for Midwest Energy

Edwin H. Gott depart Two Harbors 06:45

Buffalo depart Silver Bay 03:00

July 5 (Friday):
================

Cason J. Callaway depart Duluth 06:15 from DM&IR
Arthur M. Anderson depart Duluth 07:00 light from Hallett 5
CSL Laurentian arrive Duluth 12:15 for Midwest Energy
James R. Barker arrive Duluth 21:15 for Midwest Energy

Arthur M. Anderson arrive Two Harbors 09:00
Arthur M. Anderson depart Two Harbors 21:00
Edwin H. Gott arrive Two Harbors 21:45

John B. Aird depart Silver Bay 10:40
Buffalo arrive Silver Bay 20:00

July 4 (Thursday):
==================

Paul R. Tregurtha arrive Duluth 00:01 for Midwest Energy
Presque Isle depart Duluth 05:15 from DM&IR
Walter J. McCarthy Jr. depart Duluth 05:30 from Midwest Energy
Cason J. Callaway arrive Duluth 09:00 for Hallett 5 to unload stone
Paul R. Tregurtha depart Duluth 15:00 from Midwest Energy
Arthur M. Anderson arrive Duluth 17:30 for Hallett 5 to unload stone

Algolake depart Superior 07:00 from BNSF
Algorail arrive Superior 14:00 for BNSF
Algorail depart Superior 21:15 from BNSF

Roger Blough arrive Two Harbors 04:30
Roger Blough depart Two Harbors 12:00

American Courage arrive Silver Bay 00:45
Algowood depart Silver Bay 08:15
John B. Aird arrive Silver Bay 12:30
American Courage depart Silver Bay 18:00

Paul R. Tregurtha arrive Taconite Harbor 20:00 (unloading coal)

July 3 (Wednesday):
====================

Presque Isle arrive Duluth 11:35 for DM&IR
Walter J. McCarthy Jr. arrive Duluth 18:25 for Midwest Energy

Stewart J. Cort depart Superior 07:00 for BNSF
Rt. Hon. Paul J. Martin arrive Superior 07:30 for BNSF
Rt. Hon. Paul J. Martin depart Superior 17:15 for BNSF
Algolake arrive Superior 18:00 for BNSF

American Spirit depart Two Harbors 02:30
Edgar B. Speer arrive Two Harbors 09:45
Edgar B. Speer depart Two Harbors 20:30

Sam Laud depart Silver Bay 20:00

July 2 (Tuesday):
=================

Indiana Harbor depart Duluth 04:50 fromm Midwest Energy
Atlantic Huron arrive Duluth 14:00 for Midwest Energy
Mesabi Miner depart Duluth 15:30 from Midwest Energy
Atlantic Huron depart Duluth 23:59 from Midwest Energy

Stewart J. Cort arrive Superior 22:00 for BNSF

American Spirit arrive Two Harbors 18:00

Sam Laud arrive Silver Bay 15:00
St. Clair depart Silver Bay 22:00
Algowood arrive Silver Bay 22:45

July 1 (Monday):
================

Algoma Montrealais depart Duluth 05:10 light from Holcim Cement
American Integrity depart Duluth 13:00 from Midwest Energy
Mesabi Miner arrive Duluth 16:15 for Midwest Energy
Indiana Harbor arrive Duluth 16:55 for Midwest Energy
Kaye E. Barker depart Duluth 18:00 from Midwest Energy
Cedarglen depart Duluth 19:20 from DM&IR

Algoma Montrealais arrive Superior 13:00 for BNSF
Algoma Montrealais depart Superior 23:59 from BNSF

Burns Harbor arrive Two Harbors 11:00
Burns Harbor depart Two Harbors 21:30

Algoma Navigator depart Silver Bay 17:00
St. Clair arrive Silver Bay 17:30

June 30 (Sunday):
=================

Phlip R. Clarke depart Duluth 00:15 from DM&IR
Hon. James L. Oberstar depart Duluth 00:50 light from Reiss
James R. Barker depart Duluth 01:15 from Midwest Energy
Joseph L. Block depart Duluth 13:20 from Hallett 5 (loaded BFT)
Cedarglen arrive Duluth 19:35 for DM&IR
Kaye E. Barker arrive Duluth 19:45 for Hallett 5 to unload coal
American Integrity arrive Duluth 21:20 for Midwest Energy

American Century depart Superior 10:00 from BNSF
Alpena depart Superior 11:50 from LaFarge Cement

Hon. James L. Oberstar arrive Two Harbors 03:00
Hon. James L. Oberstar depart Two Harbors 15:15

June 29 (Saturday):
===================

Hon. James L. Oberstar arrive Duluth 14:15 for Reiss to unload coal
James R. Barker arrive Duluth 14:30 for Midwest Energy
Alpena arrive Duluth 17:45 for LaFarge Cement

American Century arrive Superior 20:00 for BNSF

Edwin H. Gott arrive Two Harbors 13:00
Edwin H. Gott depart Two Harbors 23:45

Algoma Navigator arrive Silver Bay 18:00

June 28 (Friday):
=================

Presque Isle depart Duluth 09:50 from DM&IR
Paul R. Tregurtha depart Duluth 10:10 from Midwest Energy
Philip R. Clarke arrive Duluth 17:00 for Reiss to unload stone
H. Lee White depart Duluth 18:00 light from Fraser Shipyard
Algoma Montrealais arrive Duluth 19:45 for Holcim Cement
Isa (Cyprus) depart Duluth 21:00 from Harvest States 1

Roger Blough arrive Two Harbors 00:01
Cason J. Callaway depart Two Harbors 01:00
Roger Blough depart Two Harbors 15:45

June 27 (Thursday):
===================

Walter J. McCarthy Jr. arrive Duluth 02:30 for Midwest Energy
Cason J. Callaway arrive Duluth 04:15 for Hallett 5 to unload stone
James R. Barker depart Duluth 04:20 from Midwest Energy
Edgar B. Speer depart Duluth 07:30 light from Garfield C
Joseph L. Block arrive Duluth 08:15 for DM&IR to unload stone
Walter J. McCarthy Jr. depart Duluth 14:00 from Midwest Energy
Cason J. Callaway depart Duluth 16:45 light from Hallett 5
Paul R. Tregurtha arrive Duluth 23:30 for Midwest Energy

Lee A. Tregurtha depart Two Harbors 02:30
American Spirit depart Two Harbors 07:30
Edgar B. Speer arrive Two Harbors 09:30
Cason J. Callaway arrive Two Harbors 18:45
Edgar B. Speer depart Two Harbors 21:00

June 26 (Wednesday):
====================

Baie St. Paul depart Duluth 02:05 from Midwest Energy
James R. Barker arrive Duluth 16:15 for Midwest Energy
Presque Isle arrive Duluth 18:20 for DM&IR

Stewart J. Cort depart Superior 10:00 from BNSF

Lee A. Tregurtha arrive Two Harbors 19:00
American Spirit arrive Two Harbors 21:00

Buffalo arrive Silver Bay 03:00
Buffalo depart Silver Bay 10:15

June 25 (Tuesday):
==================

Edgar B. Speer arrive Duluth 01:55 to Garfield C waiting for Two Harbors
Arthur M. Anderson depart Duluth 06:00 light from Reiss
Baie St. Paul arrive Duluth 17:15 for Midwest Energy
American Mariner depart Duluth 17:30 from Harvest States 1
Great Lakes Trader depart Duluth 17:55 from DM&IR
Isa (Cyprus) arrive Duluth 22:00 for Harvest States 1

Burns Harbor depart Superior 04:00 from BNSF
Algoma Olympic arrive Superior 04:30 for BNSF
Algoma Olympic depart Superior 17:10 from BNSF
Stewart J. Cort arrive Superior 17:30 for BNSF

Arthur M. Anderson arrive Two Harbors 08:00
Arthur M. Anderson depart Two Harbors 16:00

St. Clair depart Silver Bay 14:15

June 24 (Monday):
=================

St. Clair depart Duluth 07:15 from Midwest Energy
Arthur M. Anderson arrive Duluth 18:25 for Reiss to unload stone
Great Lakes Trader arrive Duluth 22:45 for Graymont to unload stone
Indiana Harbor arrive Duluth 23:59 for Midwest Energy

Algowood depart Superior 12:30 from BNSF
Burns Harbor arrive Superior 13:00 for BNSF

American Integrity arrive Two Harbors 08:15
American Integrity depart Two Harbors 20:30

St. Clair arrive Silver Bay 11:00

June 23 (Sunday):
=================

Paul R. Tregurtha depart Duluth 06:10 from Midwest Energy
American Courage depart Duluth 09:45 light from Graymont
CSL Laurentian depart Duluth 19:00 from Midwest Energy
American Mariner arrive Duluth 23:59 for Harvest States 1

CSL Laurentian arrive Superior 07:15 for Midwest Energy
American Century arrive Superior 07:45 for BNSF
American Century depart Superior 19:00 from BNSF

Edwin H. Gott arrive Two Harbors 04:30
Edwin H. Gott depart Two Harbors 15:00

American Courage arrive Silver Bay 14:00
American Courage depart Silver Bay 22:00

June 22 (Saturday):
===================

Victoriaborg (Netherlands) depart Duluth 05:30 from General Mills  Duluth
H. Lee White arrive Duluth 05:40 to Fraser Shipyard
Paul R. Tregurtha arrive Duluth 10:30 for Midwest Energy
St. Clair arrive Duluth 12:45 for Graymont to unload stone
Herbert C. Jackson depart Duluth 18:15 from Riverland Ag
American Courage arrive Duluth 22:30 for Graymont to unload stone

Roger Blough arrive Two Harbors 12:00
Roger Blough depart Two Harbors 20:00

June 21 (Friday):
=================

Herbert C. Jackson arrive Duluth 05:15 for Riverland Ag
Walter J. McCarthy Jr. arrive Duluth 07:45 for Midwest Energy
Walter J. McCarthy Jr. depart Duluth 19:20 from Midwest Energy
Algowood arrive Duluth 18:15 for Hallett 8 to unload salt

Presque Isle arrive Two Harbors 02:30
Presque Isle depart Two Harbors 13:00

June 20 (Thursday):
===================

Cason J. Callaway depart Duluth 08:45 from DM&IR
James R. Barker arrive Duluth 11:00 for Midwest Energy
James R. Barker depart Duluth 21:30 from Midwest Energy

CSL Assiniboine depart Superior 05:45 from BNSF
Joseph L. Block depart Superior 18:15 from BNSF

American Spirit arrive Two Harbors 07:00
American Spirit depart Two Harbors 17:45

June 19 (Wednesday):
====================

Cason J. Callaway arrive Duluth 01:50 for Hallett 5 to unload stone
Hon. James L. Oberstar depart Duluth 04:30 from DM&IR
Victoriaborg (Netherlands) arrive Duluth 06:30 for General Mills  Duluth
Joseph L. Block arrive Duluth 14:45 for DM&IR to unload stone

Stewart J. Cort depart Superior 12:30 from BNSF
CSL Assiniboine arrive Superior 13:15 for BNSF

Edgar B. Speer depart Two Harbors 09:00

June 18 (Monday):
=================

Arthur M. Anderson depart Duluth 02:45 from DM&IR
Indiana Harbor arrive Duluth 10:30 for Midwest Energy
Indiana Harbor depart Duluth 22:00 from Midwest Energy

Algoma Montrealais arrive Superior 08:30 for BNSF
Algoma Montrealais depart Superior 19:15 from BNSF
Stewart J. Cort arrive Superior 19:45 for BNSF

American Integrity arrive Two Harbors 04:15 
American Integrity depart Two Harbors 18:00
Edgar B. Speer arrive Two Harbors 19:45

June 17 (Monday):
=================

American Century arrive Duluth 02:20 for Midwest Energy
Lee A. Tregurtha arrive Duluth 03:10 for Hallett 5 to unload coal and sand
Alpena arrive Duluth 06:25 for LaFarge Cement
Arthur M. Anderson arrive Duluth 07:20 for Hallett 5 to unload stone
Lakes Contender depart Duluth 08:30 from Midwest Energy
James R. Barker arrive Duluth 09;15 for Midwest Energy
Lee A. Tregurtha depart Duluth 12:40 light from Hallett 5
American Century depart Duluth 14:00 from Midwest Energy
James R. Barker depart Duluth 23:15 from Midwest Energy

Algoma Navigator depart Superior 00:15 from BNSF
Burns Harbor arrive Superior 20:45 for BNSF

Edwin H. Gott arrive Two Harbors 00:30
Edwin H. Gott depart Two Harbors 08:15
Lee A. Tregurtha arrive Two Harbors 14:45
Lee A. Tregurtha depart Two Harbors 19:30

June 16 (Sunday):
=================

Walter J. McCarthy Jr. depart Duluth 01:30 from Midwest Energy
Paul R. Tregurtha arrive Duluth 05:00 for Midwest Energy
Lakes Contender arrive Duluth 08:30 for Graymont to unload stone
Algoma Navigator depart Duluth 09:10 light from Reiss
Paul R. Tregurtha depart Duluth 15:15 from Midwest Energy

Algoma Navigator arrive Superior 14:00 for BNSF

Roger Blough arrive Two Harbors 11:30
Roger Blough depart Two Harbors 17:00

Buffalo depart Silver Bay 06:00

June 15 (Saturday):
===================

Algoma Navigator arrive Duluth 13:50 for Reiss to unload salt
Walter J. McCarthy Jr. arrive Duluth 15:00 for Midwest Energy

Presque Isle arrive Two Harbors 09:30
Presque Isle depart Two Harbors 20:00

St. Clair depart Silver Bay 11:30
Buffalo arrive Silver Bay 12:30

June 14 (Friday):
=================

Atlantic Huron depart Duluth 07:30 from Midwest Energy
Philip R. Clarke depart Duluth 13:45 from DM&IR

H. Lee White arrive Superior 02:40 for BNSF
H. Lee White depart Superior 12:00 from BNSF

American Spirit depart Two Harbors 12:00

Baie St. Paul depart Silver Bay 10:30
St. Clair arrive Silver Bay 11:00

June 13 (Thursday):
===================

Philip R. Clarke arrive Duluth 20:00 for Hallett 5 to unload stone
Atlantic Huron arrive Duluth 21:10 for Midwest Energy

Edgar B. Speer depart Two Harbors 04:00
Cason J. Callaway depart Two Harbors 12:00
American Spirit arrive Two Harbors 20:00

American Courage arrive Silver Bay 12:00
American Courage depart Silver Bay 18:00
Baie St. Paul arrive Silver Bay 20:00

June 12 (Wednesday):
====================

James R. Barker depart Duluth 01:45 from DM&IR
Cason J. Callaway arrive Duluth 09:15 for Hallett 5 to unload stone
Indiana Harbor arrive Duluth 12:30 for Midwest Energy
Cason J. Callaway depart Duluth 19:15 light from Hallett 5
Indiana Harbor depart Duluth 23:45 from Midwest Energy

Stewart J. Cort depart Superior 04:00 from BNSF
John B. Aird arrive Superior 11:45 for BNSF
John B. Aird depart Superior 21:30 from BNSF

Mesabi Miner arrive Two Harbors 00:01
Mesabi Miner depart Two Harbors 12:00
Edgar B. Speer arrive Two Harbors 12:30
Cason J. Callaway arrive Two Harbors 21:30

Great Lakes Trader arrive Silver Bay 07:15
Great Lakes Trader depart Silver Bay 17:00

June 11 (Tuesday):
==================

James R. Barker arrive Duluth 11:15 for DM&IR
American Integrity depart Duluth 12:30 from Midwest Energy
Eemsborg (Netherlands) depart Duluth 13:45 from General Mills - Duluth
Yulia (Liberia) depart Duluth 18:10 from the Port Terminal
Cedarglen depart Duluth 22:30 from Midwest Energy

Burns Harbor depart Superior 09:00 from BNSF
Stewart J. Cort arrive Superior 16:15 for BNSF

American Century depart Two Harbors 10:00
Edwin H. Gott arrive Two Harbors 10:30
Edwin H. Gott depart Two Harbors 19:00

Sam Laud arrive Silver Bay 09:00
Sam Laud depart Silver Bay 17:00

James R. Barker depart Taconite Harbor 05:30

June 10 (Monday):
=================

Kaye E. Barker depart Duluth 02:00 from Midwest Energy
Paul R. Tregurtha arrive Duluth 02:40 for Midwest Energy
Paul R. Tregurtha depart Duluth 13:40 from Midwest Energy
American Integrity arrive Duluth 18:05 for Midwest Energy
Joseph L. Block depart Duluth 19:20 from Hallett 5
Cedarglen arrive Duluth 20:00 for DM&IR

Algoma Montrealais depart Superior 10:00 from BNSF
Burns Harbor arrive Superior 18:00 for BNSF

Roger Blough arrive Two Harbors 01:00
Walter J. McCarthy Jr. depart Two Harbors 08:00
Roger Blough depart Two Harbors 12:00
American Century arrive Two Harbors 20:00

June 9 (Sunday):
================

James R. Barker arrive Duluth 02:45 for Midwest Energy
James R. Barker depart Duluth 12:40 from Midwest Energy

Arthur M. Anderson depart Two Harbors 11:30
Walter J. McCarthy Jr. arrive Two Harbors 14:00

Algoma Olympic arrive Silver Bay 08:30
Algoma Olympic depart Silver Bay 18:00

James R. Barker arrive Taconite Harbor 19:30 to unload coal

June 8 (Saturday):
==================

Arthur M. Anderson arrive Duluth 06:50 for Reiss to unload stone
Arthur M. Anderson depart Duluth 19:30 light from Reiss
Joseph L. Block arrive Duluth 19:45 for Reiss to unload stone
Kaye E. Barker arrive Duluth 22:30 for Hallett 5 to unload coal

Algowood arrive Superior 06:00 for BNSF
Algowood depart Superior 19:00 from BNSF
Algoma Montrealais arrive Superior 22:20 for BNSF

American Spirit depart Two Harbors 13:00
Arthur M. Anderson arrive Two Harbors 21:30

Algoma Progress depart Silver Bay 05:00

June 7 (Friday):
================

St. Clair depart Duluth 04:00 light from Fraser Shipyard
Great Republic arrive Duluth 06:00 for Hallett 5 to unload stone
Eeemsborg (Netherlands) arrive Duluth 12:50 for General Mills - Duluth
Great Republic depart Duluth 22:45 from DM&IR

St. Clair arrive Two Harbors 06:30
Hon. James L. Oberstar depart Two Harbors 07:15
American Spirit arrive Two Harbors 12:45
St. Clair depart Two Harbors 17:15

June 6 (Thursday):
==================

Mesabi Miner arrive Duluth 01:00 for DM&IR
CSL Niagara depart Duluth 06:50 from Midwest Energy
Hon. James L. Oberstar arrive Duluth 09:00 for Graymont to unload stone
Indiana Harbor arrive Duluth 09:45 for Midwest Energy
St. Clair arrive Duluth 14:40 to Fraser Shipyard (waiting for Two Harbors)
Mesabi Miner depart Duluth 15:50 from DM&IR
Flevoborg (Netherlands) depart Duluth 19:50 from Harvest States 1
Hon. James L. Oberstar depart Duluth 21:15 light from Graymont
Indiana Harbor depart Duluth 21:50 from Midwest Energy

Algoma Guardian depart Superior 14:15 from BNSF

Edgar B. Speer depart Two Harbors 15:00
Hon. James L. Oberstar arrive Two Harbors 23:30

CSL Assiniboine arrive Silver Bay 00:10
Buffalo arrive Silver Bay 04:30
CSL Assiniboine depart Silver Bay 13:00
Algoma Progress arrive Silver Bay 15:45
Buffalo depart Silver Bay 20:30

June 5 (Wednesday):
===================

Paul R. Tregurtha depart Duluth 04:10 from Midwest Energy
Cason J. Callaway depart Duluth 05:15 light from Hallett 5
Flevoborg (Netherlands) arrive Duluth 20:00 for Harvest States 1
CSL Niagara arrive Duluth 20:45 for Midwest Energy

Stewart J. Cort arrive Superior 00:30 for BNSF
Yulia (Liberia) arrive Superior 09:55 for the Duluth Port Terminal
Stewart J. Cort depart Superior 21:20 from BNSF
Algoma Guardian arrive Superior 22:15 for BNSF

Cason J. Callaway arrive Two Harbors 09:15
Edwin H. Gott depart Two Harbors 11:00
Edgar B. Speer arrive Two Harbors 22:00
Cason J. Callaway depart Two Harbors 23:00

June 4 (Tuesday):
=================

American Century arrive Duluth 07:05 for Midwest Energy
American Mariner depart Duluth 11:40 from General Mills  Superior
Paul R. Tregurtha arrive Duluth 15:45 for Midwest Energy
Cason J. Callaway arrive Duluth 17:50 for Hallett 5 to unload stone
American Century depart Duluth 18:05 from Midwest Energy
American Integrity depart Duluth 21:15 from DM&IR

Algolake depart Superior 02:00 from BNSF
Burns Harbor arrive Superior 11:10 for BNSF
Burns Harbor depart Superior 22:45 from BNSF

Walter J. McCarthy Jr. depart Two Harbors 06:00
Roger Blough arrive Two Harbors 08:30
Roger Blough depart Two Harbors 16:00
Edwin H. Gott arrive Two Harbors 21:30

June 3 (Monday):
================

James R. Barker arrive Duluth 00:45 for Midwest Energy
American Integrity arrive Duluth 01:15 for DM&IR
James R. Barker depart Duluth 11:20 from Midwest Energy

Algolake arrive Superior 17:00 for BNSF

Presque Isle arrive Two Harbors 04:00
Walter J. McCarthy Jr. arrive Two Harbors 08:30
Presque Isle depart Two Harbors 16:00

June 2 (Sunday):
================

Radcliffe R. Latimer depart Duluth 01:50 from Midwest Energy
Joseph L. Block depart Duluth 05:55 from Hallett 5 (partial load of sinter)
American Mariner arrive Duluth 15:00 for Graymont to unload stone

Lee A. Tregurtha arrive Two Harbors 12:00
Lee A. Tregurtha depart Two Harbors 18:00

June 1 (Saturday):
==================

Great Lakes Trader arrive Duluth 10:30 for DM&IR
Radcliffe R. Latimer arrive Duluth 14:45 for Midwest Energy
Great Lakes Trader depart Duluth 20:20 from DM&IR

Algoma Montrealais depart Superior 04:00 from BNSF

May 31 (Friday):
================

Algoma Montrealais depart Duluth 09:30 from Holcim Cement
Federal Kumano (Hong Kong) depart Duluth 11:50 from Harvest States 1
Mesabi Miner depart Duluth 15:00 from DM&IR
Joseph L. Block arrive Duluth 18:15 for DM&IR to unload stone

Algoma Montrealais arrive Superior 15:40 for BNSF

Edgar B. Speer departed Two Harbors 11:30
Indiana Harbor arrive Two Harbors 12:00
Indiana Harbor depart Two Harbors 23:00

American Courage depart Silver Bay 04:10
St. Clair arrive Silver Bay 06:15

May 30 (Thursday):
==================

Paul R. Tregurtha arrive Duluth 01:30 for Midwest Energy
Paul R. Tregurtha depart Duluth 19:45 from Midwest Energy
Mesabi Miner arrive Duluth 20:15 for DM&IR

Stewart J. Cort depart Superior 05:30 from BNSF
Algoma Enterprise depart Superior 16:15 from BNSF

Edwin H. Gott depart Two Harbors 01:30
Edgar B. Speer arrive Two Harbors 21:00

Algoma Navigator depart Silver Bay 14:30
American Courage arrive Silver Bay 15:00

May 29 (Wednesday):
===================

Rt. Hon. Paul J. Martin arrive Duluth 01:00 for Midwest Energy
Philip R. Clarke depart Duluth 02:25 from DM&IR
American Century depart Duluth 02:45 from Midwest Energy
Federal Kumano (Hong Kong) arrive Duluth 06:40 for Harvest States 1
Rt. Hon. Paul J. Martin depart Duluth 10:40 from Midwest Energy
Cason J. Callaway depart Duluth 17:00 from DM&IR

Burns Harbor depart Superior 04:30 from BNSF
Stewart J. Cort arrive Superior 13:15 for BNSF
Algoma Enterprise arrive Superior 19:10 for BNSF

Walter J. McCarthy Jr. depart Two Harbors 04:30
Roger Blough depart Two Harbors 11:00
Edwin H. Gott arrive Two Harbors 11:15

May 28 (Tuesday):
=================

Cedarglen depart Duluth 01:15 from DM&IR
Alpena depart Duluth 04:35 from LaFarge Cement
Atlantic Erie depart Duluth 07:40 from Midwest Energy
Philip R. Clarke arrive Duluth 08:25 for Hallett 5 to unload stone
Algoma Montrealais arrive Duluth 14:35 for Holcim Cement
James R. Barker depart Duluth 14:55 from DM&IR
American Century arrive Duluth 15:20 for Midwest Energy
Cason J. Callaway arrive Duluth 16:35 for Hallett 5 to unload stone

Lee A. Tregurtha depart Superior 04:15 from BNSF
Burns Harbor arrive Superior 18:50 for BNSF

Presque Isle arrive Two Harbors 03:00
Presque Isle depart Two Harbors 15:30
Walter J. McCarthy Jr. arrive Two Harbors 16:45
Roger Blough arrive Two Harbors 23:00

Algosoo depart Silver Bay 06:30
Sam Laud arrive Silver Bay 11:30
Sam Laud depart Silver Bay 20:30
Algoma Navigator arrive Silver Bay 20:45

May 27 (Monday):
================

Hon. James L. Oberstar arrive Duluth 02:15 for DM&IR
Cedarglen arrive Duluth 02:35 for DM&IR
Alpena arrive Duluth 10:30 for LaFarge Cement
Baie St. Paul arrive Duluth 12:00 for Midwest Energy
Hon. James L. Oberstar depart Duluth 14:30 from DM&IR
James R. Barker arrive Duluth 20:00 for DM&IR
Baie St. Paul depart Duluth 21:20 from Midwest Energy
Atlantic Erie arrive Duluth 21:30 for Midwest Energy
Lee A. Tregurtha arrive Duluth 22:45 for Graymont to unload stone

Capt. Henry Jackman arrive Superior 13:50 for BNSF
Capt. Henry Jackman depart Superior 21:50 from BNSF

Arthur M. Anderson depart Two Harbors 04:00
American Integrity depart Two Harbors 18:00

Algosoo arrive Silver Bay 18:00

May 27 (Sunday):
================

Arthur M. Anderson arrive Duluth 01:05 for Reiss to unload stone
Arthur M. Anderson depart Duluth 14:15 light from Reiss

Algolake depart Superior 00:35 from BNSF

Arthur M. Anderson arrive Two Harbors 16:00
American Integrity arrive Two Harbors 21:45

May 25 (Saturday):
==================

Algolake depart Duluth 07:50 light from Hallett 8
Buffalo depart Duluth 08:00 light from Graymont
Mesabi Miner depart Duluth 11:40 from DM&IR

Algolake arrive Superior 16:45 for BNSF

Edgar B. Speer depart Two Harbors 08:30

Buffalo arrive Silver Bay 13:00
Buffalo depart Silver Bay 19:00

May 24 (Friday):
================

Paul R. Tregurtha arrive Duluth 05:10 for Midwest Energy
Kaministiqua depart Duluth 05:40 from Midwest Energy
Mesabi Miner arrive Duluth 06:15 for DM&IR
Indiana Harbor depart Duluth 10:00 from DM&IR
Vaasaborg (Netherlands) depart Duluth 12:20 from General Mills - Duluth
Paul R. Tregurtha depart Duluth 15:30 from Midwest Energy
Algolake arrive Duluth 22:40 for Hallett 8 to unload salt
Buffalo arrive Duluth 22:20 for Graymont to unload stone

CSL Assiniboine depart Superior 16:15 from BNSF

American Spirit depart Two Harbors 14:30
Edgar B. Speer arrive Two Harbors 18:00

St. Clair depart Silver Bay 13:40

May 23 (Thursday):
==================

Roger Blough depart Duluth 04:10 from DM&IR
Joseph L. Block depart Duluth 05:15 from Hallett 5
Kaministiqua arrive Duluth 20:15 for Midwest Energy

Stewart J. Cort arrive Superior 01:35 for BNSF
Stewart J. Cort depart Superior 08:45 from BNSF
CSL Assiniboine arrive Superior 22:00 for BNSF

American Century depart Two Harbors 05:00
Edwin H. Gott arrive Two Harbors 05:30
Edwin H. Gott depart Two Harbors 17:30
American Spirit arrive Two Harbors 18:00

American Courage depart Silver Bay 00:20
St. Clair arrive Silver Bay 20:00

May 22 (Wednesday):
===================

Great Lakes Trader depart Duluth 14:00 from DM&IR
Walter J. McCarthy Jr. arrive Duluth 00:10 for Midwest Energy
Joseph L. Block arrive Duluth 06:00 for Hallett 5 to unload stone
Roger Blough arrive Duluth 06:40 for DM&IR
Indiana Harbor arrive Duluth 10:00 for DM&IR
Walter J. McCarthy Jr. depart Duluth 13:50 from Midwest Energy

John D. Leitch depart Superior 03:35 from BNSF
Burns Harbor arrive Superior 04:25 for BNSF
Burns Harbor depart Superior 18:30 from BNSF

Presque Isle arrive Two Harbors 06:00
James R. Barker depart Two Harbors 07:00
Presque Isle depart Two Harbors 17:30
American Century arrive Two Harbors 18:00

John B. Aird arrive Silver Bay 01:00
John B. Aird depart Silver Bay 12:00
American Courage arrive Silver Bay 12:30

May 21 (Tuesday):
=================

American Integrity depart Duluth 04:30 from Midwest Energy
Herbert C. Jackson depart Duluth 13:00 light from Hallett 8
Great Lakes Trader arrive Duluth 18:15 for DM&IR
Cason J. Callaway depart Duluth 20:10 from DM&IR

John D. Leitch arrive Superior 06:20 for BNSF

Hon. James L. Oberstar arrive Two Harbors 01:30
Hon. James L. Oberstar depart Two Harbors 14:00
James R. Barker arrive Two Harbors 14:15

Algoma Progress arrive Silver Bay 05:15
Algoma Progress depart Silver Bay 19:00

May 20 (Monday):
================

Cason J. Callaway arrive Duluth 07:45 for Hallett 5 to unload stone
Herbert C. Jackson arrive Duluth 08:00 for Midwest Energy
CSL Niagara depart Duluth 10:15 from Midwest Energy
American Integrity arrive Duluth 16:45 for Midwest Energy

May 19 (Sunday):
================

CSL Niagara arrive Duluth 04:30 for Midwest Energy
Vaasaborg (Netherlands) arrive Duluth 05:45 for General Mills  Duluth

Algoma Navigator arrive Superior 02:00 for BNSF
Algoma Navigator depart Superior 20:45 from BNSF

May 18 (Saturday):
==================

Algoma Navigator arrive Duluth 03:10 for Hallett 8 to unload salt
Paul R. Tregurtha depart Duluth 05:00 from Midwest Energy
American Spirit depart Duluth 05:35 from DM&IR
Herbert C. Jackson depart Duluth 11:20 from Midwest Energy
Algoma Navigator depart Duluth 16:00 light from Hallett 8

Philip R. Clarke arrive Two Harbors 02:00
Edgar B. Speer arrive Two Harbors 08:45
Philip R. Clarke depart Two Harbors 13:30
Edgar B. Speer depart Two Harbors 21:00

Lee A. Tregurtha depart Silver Bay 15:30 

May 17 (Friday):
================

American Spirit arrive Duluth 04:00 for DM&IR
American Century arrive Duluth 04:30 for Midwest Energy
CSL Laurentian depart Duluth 08:05 from Midwest Energy
Great Republic depart Duluth 08:15 from DM&IR
Cason J. Callaway arrive Duluth 12:05 for Hallett 8 to unload stone
Volgaborg (Hong Kong) depart Duluth 16:15 from General Mills  Duluth
American Century depart Duluth 16:25 from Midwest Energy
Herbert C. Jackson arrive Duluth 18:00 for Hallett 5 to unload coal
Paul R. Tregurtha arrive Duluth 18:45 for Midwest Energy
Cason J. Callaway depart Duluth 23:50 light from Hallett 8

Stewart J. Cort depart Superior 10:30

Indiana Harbor depart Two Harbors 08:00
Edwin H. Gott arrive Two Harbors 08:30
Edwin H. Gott depart Two Harbors 17:30

St. Clair depart Silver Bay 03:00
Buffalo arrive Silver Bay 13:00
Lee A. Tregurtha arrive Silver Bay 15:00
Buffalo depart Silver Bay 20:00

May 16 (Thursday):
==================

James R. Barker depart Duluth 06:50 from Midwest Energy
Volgaborg (Hong Kong) arrive Duluth 07:10 for General Mills  Duluth
Walter J. McCarthy Jr. arrive Duluth 07:25 for Midwest Energy
Joseph L. Block depart Duluth 09:20 light from DM&IR
CSL Laurentian arrive Duluth 13:40 for Midwest Energy
Walter J. McCarthy Jr. depart Duluth 21:20 from Midwest Energy

Burns Harbor depart Superior 04:30 from BNSF
Stewart J. Cort arrive Superior 12:30 for BNSF

Joseph L. Block arrive Two Harbors 11:15
Indiana Harbor arrive Two Harbors 14:00
Joseph L. Block depart Two Harbors 20:00

St. Clair arrive Silver Bay 14:00

May 15 (Wednesday):
===================

Rt. Hon. Paul J. Martin depart Duluth 01:40 from Midwest Energy
Atlantic Superior arrive Duluth 02:00 for Midwest Energy
Arthur M. Anderson arrive Duluth 07:40 for Reiss to unload stone
Baie St. Paul arrive Duluth 10:45 for Midwest Energy
Great Republic arrive Duluth 12:10 for Hallett 5 to unload stone
Joseph L. Block arrive Duluth 14:25 for DM&IR to unload stone
Atlantic Superior depart Duluth 15:20 from Midwest Energy
James R. Barker arrive Duluth 19:30 for Midwest Energy
Arthur M. Anderson depart Duluth 21:30 from DM&IR
Baie St. Paul depart Duluth 22:30 from Midwest Energy

Burns Harbor arrive Superior 15:00 for BNSF

American Integrity depart Two Harbors 06:45

Radcliffe R. Latimer depart Silver Bay 03:30
Birchglen arrive Silver Bay 04:30
American Courage arrive Silver Bay 14:00
Birchglen depart Silver Bay 15:00
American Courage depart Silver Bay 20:00

May 14 (Tuesday):
=================

Rt. Hon. Paul J. Martin arrive Duluth 16:30 for Midwest Energy
Roger Blough depart Duluth 17:30 from DM&IR

Presque Isle arrive Two Harbors 06:00
American Integrity depart Two Harbors 14:30
Presque Isle depart Two Harbors 16:00

Cedarglen depart Silver Bay 10:00
Radcliffe R. Latimer arrive Silver Bay 15:00

May 13 (Monday):
================

Miedwie (Bahamas) depart Duluth 20:20 from Harvest States 1
James R. Barker depart Duluth 09:30 from Midwest Energy
Roger Blough arrive Duluth 22:00 for DM&IR

Cedarglen arrive Silver Bay 20:00

May 12 (Sunday):
================

American Century depart Duluth 04:05 from Midwest Energy
Hon. James L. Oberstar depart Duluth 05:30 light from Reiss
Lee A. Tregurtha depart Duluth 07:10 from DM&IR
Paul R. Tregurtha arrive Duluth 13:30 for Midwest Energy
Paul R. Tregurtha depart Duluth 23:00 from Midwest Energy
James R. Barker arrive Duluth 23:45 for Midwest Energy

Edgar B. Speer depart Two Harbors 02:00
Hon. James L. Oberstar arrive Two Harbors 07:30
Hon. James L. Oberstar depart Two Harbors 16:00

May 11 (Saturday):
==================

American Century arrive Duluth 17:15 for Midwest Energy
Hon. James L. Oberstar arrive Duluth 18:30 for Reiss to unload coal
Great Lakes Trader depart Duluth 19:00 from DM&IR
Lee A. Tregurtha arrive Duluth 21:00 for DM&IR

Peter R. Cresswell depart Superior 06:40 from BNSF

Edwin H. Gott arrive Two Harbors 00:30
Edwin H. Gott depart Two Harbors 10:00
American Spirit arrive Two Harbors 12:00
Edgar B. Speer arrive Two Harbors 16:00
American Spirit depart Two Harbors 22:00
Cason J. Callaway depart Two Harbors 21:00

May 10 (Friday):
================

St. Clair departed Duluth 02:00 light from Fraser Shipyard
Cason J. Callaway arrive Duluth 10:55 for Reiss to unload stone
Indiana Harbor arrive Duluth 11:45 for Midwest Energy
Cason J. Callaway depart Duluth 19:30 light from Reiss
BBC Florida (Antigua) departed Duluth 23:10 from Peavey Connors Point
Indiana Harbor depart Duluth 23:20 from Midwest Energy
Great Lakes Trader arrive Duluth 23:30 for Graymont to unload stone

Stewart J. Cort arrive Superior 12:40 for BNSF
Stewart J. Cort depart Superior 19:30 from BNSF
Peter R. Cresswell arrive Superior 21:00 for BNSF

Walter J. McCarthy Jr. depart Two Harbors 04:00
Cason J. Callaway arrive Two Harbors 21:00

St. Clair arrive Silver Bay 06:00
St. Clair depart Silver Bay 16:00

May 9 (Thursday):
=================

Pacific Huron (Antigua) depart Duluth 02:00 from Peavey Connors Point
Mesabi Miner arrive Duluth 03:45 for DM&IR
Philip R. Clarke arrive Duluth 13:00 for Hallett 5 to unload stone
Mesabi Miner depart Duluth 23:59 from DM&IR

Burns Harbor arrive Superior 01:15 for BNSF
Burns Harbor depart Superior 18:15 from BNSF

American Integrity depart Two Harbors 01:00
Walter J. McCarthy Jr. arrive Two Harbors 15:15

American Courage depart Silver Bay 04:00

May 8 (Wednesday):
==================

St. Clair arrive Duluth 12:45 to Fraser Shipyard

Presque Isle depart Two Harbors 04:30
American Integrity arrive Two Harbors 16:30

Lakes Contender depart Silver Bay 10:30
American Courage arrive Silver Bay 18:00

May 7 (Tuesday):
================

CSL Niagara depart Duluth 04:00 from Midwest Energy
Pacific Huron (Antigua) arrive Duluth 05:15 for Peavey Connors Point
HHL Mississippi (Liberia) arrive Duluth 06:30 for Peavey Connors Point
James R. Barker arrive Duluth 07:15 for Midwest Energy
James R. Barker depart Duluth 18:30 from Midwest Energy

Presque Isle arrive Two Harbors 19:00

James R. Barker depart Taconite Harbor 01:15

May 6 (Monday):
===============

Paul R. Tregurtha arrive Duluth 03:30 for Midwest Energy
Joseph L. Block arrive Duluth 07:5 for DM&IR to unload stone
Lakes Contender depart Duluth 09:15 light from Graymont
CSL Niagara arrive Duluth 13:15 for Midwest Energy
Paul R. Tregurtha depart Duluth 17:35 from Midwest Energy

Joseph L. Block depart Duluth 23:59 from BNSF

Roger Blough arrive Two Harbors 01:00
American Spirit arrive Two Harbors 08:00
Roger Blough depart Two Harbors 13:00
American Spirit depart Two Harbors 19:00

Lakes Contender arrive Silver Bay 13:00
Sam Laud depart Silver Bay 18:00

May 5 (Sunday):
===============

Arthur M. Anderson depart Duluth 02:00 from DM&IR
James R. Barker arrive Duluth 02:10 for Midwest Energy
Lee A. Tregurtha depart Duluth 08:40 from DM&IR
American Century arrive Duluth 09:30 for Midwest Energy
James R. Barker depart Duluth 11:50 from Midwest Energy
American Century depart Duluth 21:00 from Midwest Energy
American Mariner depart Duluth 21:15 from General Mills  Superior
Lakes Contender arrive Duluth 21:45 for Graymont to unload stone
BBC Florida (Antigua) arrive Duluth 21:55 for Peavey Connors Point

Stewart J. Cort depart Superior 02:25 from BNSF

Edgar B. Speer arrive Two Harbors 03:00
Edgar B. Speer depart Two Harbors 11:30
Edwin H. Gott arrive Two Harbors 12:00
Edwin H. Gott depart Two Harbors 20:00

Algoma Olympic depart Silver Bay 04:15
Hon. James L. Oberstar arrive Silver Bay 14:00
Hon. James L. Oberstar depart Silver Bay 20:00
Sam Laud arrive Silver Bay 21:00

James R. Barker arrive Taconite Harbor 17:00 (unloading coal)

May 4 (Saturday):
=================

American Mariner arrive Duluth 02:10 for Graymont to unload stone
Lee A. Tregurtha arrive Duluth 07:30 for Reiss to unload coal
Arthur M. Anderson arrive Duluth 08:40 for Hallett 5 to unload stone
Indiana Harbor arrive Duluth 12:20 for Midwest Energy
Indiana Harbor depart Duluth 23:45 from Midwest Energy

Stewart J. Cort arrive Superior 13:30 for BNSF

Walter J. McCarthy Jr. depart Two Harbors 03:00

CSL Laurentian arrive Silver Bay 14:00
Algoma Olympic arrive Silver Bay 16:00
CSL Laurentian depart Silver Bay 21:00

May 3 (Friday):
===============

Baie St. Paul depart Duluth 02:45 from Midwest Energy
American Integrity arrive Duluth 06:15 for Midwest Energy
Mesabi Miner depart Duluth 12:15 from DM&IR
American Integrity depart Duluth 17:30 from Midwest Energy

Burns Harbor depart Superior 06:15 from BNSF

St. Clair depart Two Harbors 02:15
Walter J. McCarthy Jr. arrive Two Harbors 10:30

May 2 (Thursday):
=================

James R. Barker depart Duluth 05:15 from Midwest Energy
Baie St. Paul arrive Duluth 18:05 for Midwest Energy
Mesabi Miner arrive Duluth 20:35 for Midwest Energy

Algoma Navigator depart Superior 08:40 from BNSF
Burns Harbor arrive Superior 18:00 for BNSF

Presque Isle depart Two Harbors 03:00
St. Clair arrive Two Harbors 13:00

May 1 (Wednesday):
==================

Great Lakes Trader depart Duluth 07:20 from DM&IR
Algoma Navigator depart Duluth 11:50 light from Hallett 8
James R. Barker arrive Duluth 20:00 for Midwest Energy

Cedarglen depart Superior 00:15 from BNSF
Algoma Navigator arrive Superior 19:45 for BNSF

American Spirit depart Two Harbors 03:00
Presque Isle arrive Two Harbors 15:00

American Courage depart Silver Bay 02:00

April 30 (Tuesday):
===================

Hon. James L. Oberstar depart Duluth 14:30 from DM&IR
Pochard (Netherlands) depart Duluth 20:20 from Harvest States 1
Paul R. Tregurtha arrive Duluth 07:05 from Midwest Energy
Great Lakes Trader arrive Duluth 10:20 for DM&IR
Paul R. Tregurtha depart Duluth 18:00 from Midwest Energy
Algoma Navigator arrive Duluth 19:30 for Hallett 8 to unload salt

Cedarglen arrive Superior 10:00 for BNSF

Edwin H. Gott depart Two Harbors 05:00
Roger Blough arrive Two Harbors 09:00
American Spirit arrive Two Harbors 15:00
Roger Blough depart Two Harbors 20:00

American Courage arrive Silver Bay 16:00

April 30 (Tuesday):
===================

Paul R. Tregurtha arrive Duluth 07:05 for Midwest Energy
Hon. James L. Oberstar depart Duluth 14:30 from DM&IR
Great Lakes Trader arrive Duluth 10:20 for DM&IR
Paul R. Tregurtha depart Duluth 18:00 from Midwest Energy
Algoma Navigator arrive Duluth 19:30 for Hallett 8 to unload salt
Pochard (Netherlands) depart Duluth 20:20 from Harvest States 1

Cedarglen arrive Superior 10:00 for BNSF

Edwin H. Gott depart Two Harbors 05:00
Roger Blough arrive Two Harbors 09:00
American Spirit arrive Two Harbors 15:00
Roger Blough depart Two Harbors 20:00

American Courage arrive Silver Bay 16:00

April 29 (Monday):
==================

American Century depart Duluth 03:30 from Midwest Energy
CSL Assiniboine depart Duluth 11:00 from Midwest Energy
Edenborg (Netherlands) depart Duluth 18:25 from Harvest States 2
Hon. James L. Oberstar arrive Duluth 20:35 for DM&IR
Joseph L. Block depart Duluth 23:50 from DM&IR

Indiana Harbor depart Two Harbors 00:30
Edgar B. Speer depart Two Harbors 10:00
Edwin H. Gott arrive Two Harbors 17:00

Sam Laud arrive Silver Bay 08:00
Sam Laud depart Silver Bay 13:00

April 28 (Sunday):
==================

Pochard (Netherlands) arrive Duluth 17:15 for Harvest States 1
Edenborg (Netherlands) arrive Duluth 18:15 for Harvest States 2
American Century arrive Duluth 15:50 for Midwest Energy
Joseph L. Block arrive Duluth 20:45 for DM&IR to unload stone then load ore
CSL Assiniboine arrive Duluth 23:45 for Midwest Energy

Stewart J. Cort arrive Superior 03:30 for BNSF
Stewart J. Cort depart Superior 20:50 from BNSF

American Integrity depart Two Harbors 06:00
Indiana Harbor arrive Two Harbors 12:00
Edgar B. Speer arrive Two Harbors 21:00

April 27 (Saturday):
====================

Mesabi Miner depart Duluth 08:30 from DM&IR
Walter J. McCarthy Jr. arrive Duluth 01:45 for Midwest Energy
Lee A. Tregurtha arrive Duluth 04:00 for Hallett 5 to unload coal
Walter J. McCarthy Jr. depart Duluth 14:05 from Midwest Energy
Lee A. Tregurtha depart Duluth 19:15 from Midwest Energy

American Integrity arrive Two Harbors 17:00

April 26 (Friday):
==================

James R. Barker depart Duluth 10:40 from DM&IR
Atlantic Superior depart Duluth 13:45 from Midwest Energy
Mesabi Miner arrive Duluth 17:50 for DM&IR

Burns Harbor depart Superior 19:45 from BNSF

Presque Isle depart Two Harbors 00:30
James L. Kuber depart Two Harbors 10:45

St. Clair arrive Silver Bay 05:00
St. Clair depart Silver Bay 17:00

April 25 (Thursday):
====================

American Spirit depart Duluth 08:10 from DM&IR
James R. Barker arrive Duluth 08:40 for DM&IR
Paul R. Tregurtha depart Duluth 10:45 from Midwest Energy
Cason J. Callaway depart Duluth 11:00 from DM&IR
Atlantic Superior arrive Duluth 17:00 for Midwest Energy

Rt. Hon. Paul J. Martin depart Superior 04:00 from BNSF
Burns Harbor arrive Superior 06:20 for BNSF

Presque Isle arrive Two Harbors 10:30
James L. Kuber arrive Two Harbors 17:00

American Courage arrive Silver Bay 01:00
American Courage depart Silver Bay 08:00
Buffalo arrive Silver Bay 10:00
Buffalo depart Silver Bat 16:00

April 24 (Wednesday):
=====================

Heloise (Panama) depart Duluth 02:55 from Harvest States 1
American Spirit arrive Duluth 05:15 for DM&IR
Cason J. Callaway arrive Duluth 19:30 for DM&IR
Paul R. Tregurtha arrive Duluth 23:15 for Midwest Energy

CSL Niagara depart Superior 10:50 from BNSF
Rt. Hon. Paul J. Martin arrive Superior 11:15 for BNSF

Roger Blough arrive Two Harbors 03:00
Roger Blough depart Two Harbors 12:00

Hon. James L. Oberstar arrive Silver Bay 04:00
Hon. James L. Oberstar depart Silver Bay 12:00

April 23 (Tuesday):
===================

Great Republic depart Duluth 07:50 from DM&IR
American Century arrive Duluth 11:30 for Midwest Energy
Great Lakes Trader arrive Duluth 13:00 for DM&IR
Victoriaborg (Netherlands) depart Duluth 15:30 from Harvest States 1
American Century depart Duluth 22:30 from Midwest Energy
Great Lakes Trader depart Duluth 23:00 from DM&IR

Algoma Progress depart Superior 15:30 from BNSF
CSL Niagara arrive Superior 15:50 for BNSF

Edwin H. Gott arrive Two Harbors 07:30
Edgar B. Speer depart Two Harbors 08:00
Edwin H. Gott depart Two Harbors 19:00

CSL Tadoussac depart Silver Bay 02:00

April 22 (Monday):
==================

American Mariner arrive Duluth 00:30 for General Mills - Superior
Indiana Harbor arrive Duluth 01:00 for Midwest Energy
Algoma Montrealais depart Duluth 02:00 light from Holcim Cement
Joseph L. Block depart Duluth 03:30 from Hallett 5 (partial load of blast furnace trim)
Spruceglen arrive Duluth 12:00 for Midwest Energy
Indiana Harbor depart Duluth 12:50 from Midwest Energy
Heloise (Panama) arrive Duluth 14:30 for Harvest States 1
Great Republic arrive Duluth 19:20 for DM&IR
American Mariner depart Duluth 20:30 from General Mills  Superior
Spruceglen depart Duluth 23:50 from Midwest Energy

Stewart J. Cort depart Superior 10:00 from BNSF
Algoma Progress arrive Superior 10:40 for BNSF

H. Lee White depart Two Harbors 06:00
Joseph L. Block arrive Two Harbors 05:45
Joseph L. Block depart Two Harbors 13:00
Edgar B. Speer arrive Two Harbors 20:30

CSL Tadoussac arrive Silver Bay 15:00

April 21 (Sunday):
==================

Algoma Progress depart Duluth 00:05 light from Hallett 8
Mesabi Miner depart Duluth 04:50 from DM&IR
Joseph L. Block arrive Duluth 11:20 for Hallett 5 to unload stone
Arthur M. Anderson depart Duluth 11:55 from DM&IR

Walter J. McCarthy Jr. depart Duluth 00:40 from BNSF
Stewart J. Cort arrive Superior 01:10 for BNSF

H. Lee White arrive Two Harbors 20:00

Lee A. Tregurtha depart Silver Bay 04:00
Sam Laud arrive Silver Bay 04:30
Sam Laud depart Silver Bay 12:30

April 20 (Saturday):
====================

James R. Barker arrive Duluth 01:55 for Midwest Energy
Mesabi Miner arrive Duluth 04:20 for DM&IR
Sam Laud arrive Duluth 08:50 for Graymont to unload stone
Algoma Progress arrive Duluth 13:45 for Hallett 8 to unload salt
Arthur M. Anderson arrive Duluth 16:50 for DM&IR
Sam Laud depart Duluth 16:40 light from Graymont
James R. Barker depart Duluth 16:15 from Midwest Energy
Victoriaborg (Netherlands) arrive Duluth 21:45 for General Mills  Duluth

Presque Isle depart Two Harbors 01:30

St. Clair arrive Silver Bay 09:00
St. Clair depart Silver Bay 21:00
Lee A. Tregurtha arrive Silver Bay 21:30

April 19 (Friday):
==================

Paul R. Tregurtha depart Duluth 03:10 from Midwest Energy
Walter J. McCarthy Jr. arrive Duluth 07:20 to BNSF Superior

John D. Leitch depart Superior 05:35 from BNSF

Presque Isle arrive Two Harbors 05:30

April 18 (Thursday):
====================

Salarium arrive Duluth 03:20 for Midwest Energy
John D. Leitch arrive Duluth 10:50 to Calumet for fuel then to BNSF - Superior
Algoma Montrealais arrive Duluth 12:10 for Holcim Cement to unload
Paul R. Tregurtha arrive Duluth 12:45 for Midwest Energy
Salarium depart Duluth 13:55 from Midwest Energy

American Spirit depart Two Harbors 03:00

April 17 (Wednesday):
=====================

Cason J. Callaway arrive Duluth 00:01 fro Hallett 5 to unload stone
Philip R. Clarke depart Duluth 01:05 from DM&IR
Baie St. Paul arrive Duluth 02:15 for Midwest Energy
Baie St. Paul depart Duluth 15:00 from Midwest Energy
Cason J. Callaway depart Duluth 18:30 from DM&IR

Algoma Olympic depart Superior 10:10 from BNSF

Edwin H. Gott arrive Two Harbors 00:01
Edwin H. Gott depart Two Harbors 10:00

Buffalo arrive Silver Bay 07:30
Buffalo depart Silver Bay 13:30

April 16 (Tuesday):
===================

Frontenac arrive Duluth 03:15 for DM&IR
Indiana Harbor depart Duluth 04:30 from Midwest Energy
Great Republic depart Duluth 08:45 from DM&IR
Philip R. Clarke arrive Duluth 13:50 for DM&IR
Frontenac depart Duluth 18:10 from DM&IR
Federal Welland (Hong Kong) depart Duluth 22:00 from Harvest States 1

Cedarglen depart Superior 12:00 from BNSF
Algoma Navigator arrive Superior 12:30 for BNSF
Algoma Navigator depart Superior 23:20 from BNSF
Algoma Olympic arrive Superior 23:35 for BNSF

Hon. James L. Oberstar depart Two Harbors 14:00
American Spirit arrive Two Harbors 16:00
Roger Blough depart Two Harbors 22:00

April 15 (Monday):
==================

CSL Tadoussac depart Duluth 08:20 from DM&IR
American Century depart Duluth 09:10 from Midwest Energy
Birchglen arrive Duluth 09:50 for Midwest Energy
Great Lakes Trader arrive Duluth 14:20 for DM&IR
Indiana Harbor arrive Duluth 18:00 for Midwest Energy
Birchglen depart Duluth 20:10 from Midwest Energy
Great Lakes Trader depart Duluth 23:45 from DM&IR

Burns Harbor depart Superior 22:40 from BNSF
Cedarglen arrive Superior 23:20 for BNSF

Hon. James L. Oberstar arrive Two Harbors 08:00
Roger Blough arrive Two Harbors 15:00
Edgar B. Speer depart Two Harbors 21:30

April 14 (Sunday):
==================

American Integrity depart Duluth 07:20 from Midwest Energy
CSL Assiniboine depart Duluth 16:15 from DM&IR

Stewart J. Cort depart Superior 03:50 from BNSF
Burns Harbor arrive Superior 05:20 for BNSF

Joseph L. Block arrive Two Harbors 04:00
Joseph L. Block depart Two Harbors 14:00
Edgar B. Speer arrive Two Harbors 15:00

H. Lee White arrive Silver Bay 02:00
H. Lee White depart Silver Bay 08:30
American Courage arrive Silver Bay 09:00
American Courage depart Silver Bay 17:00

April 13 (Saturday):
====================

Arthur M. Anderson depart Duluth 10:20 from DM&IR
Kaye E. Barker depart Duluth 11:35 from DM&IR
Paul R. Tregurtha depart Duluth 11:45 from Midwest Energy
Great Republic arrive Duluth 12:20 for Hallett 5 to unload stone
American Integrity arrive Duluth 12:40 for Midwest Energy
Federal Welland (Hong Kong) arrive Duluth 15:45 for Harvest States 1
American Century arrive Duluth 20:00 for Midwest Energy
CSL Laurentian depart Duluth 21:15 from Midwest Energy
Mesabi Miner depart Duluth 21:55 from DM&IR
CSL Assiniboine arrive Duluth 22:15 for DM&IR

Stewart J. Cort arrive Superior 12:00 for BNSF

James R. Barker arrive Two Harbors 03:30
James R. Barker depart Two Harbors 22:30

Algoma Transport arrive Silver Bay 13:30
Algoma Transport depart Silver Bay 23:00

April 12 (Friday):
==================

Presque Isle departed Two Harbors 16:00

April 11 (Thursday):
====================

American Mariner depart Duluth 00:30 from Harvest States 1
Paul R. Tregurtha arrive Duluth 01:00 for Midwest Energy
Mesabi Miner arrive Duluth 02:15 for Midwest Energy
Paul R. Tregurtha depart Duluth 11:45 from Midwest Energy

Sam Laud departed Silver Bay 03:00

April 10 (Wednesday):
=====================

Arthur M. Anderson arrive Duluth 12:15 for Hallett 5 to unload stone
Kaye E. Barker arrive Duluth 20:45 for Hallett 5 to unload stone

John D. Leitch depart Superior 03:10 from BNSF

Edwin H. Gott arrive Two Harbors 04:00
Edwin H. Gott depart Two Harbors 16:00
Presque Isle arrive Two Harbors 17:00

Sam Laud arrive Silver Bay 19:00

April 9 (Tuesday):
==================

Philip R. Clarke arrive Duluth 01:00 for Hallett 5 to unload stone
Spruceglen arrive Duluth 04:00 for Midwest Energy
Mesabi Miner depart Duluth 05:45 from Midwest Energy
CSL Niagara arrive Duluth 10:45 for DM&IR
American Spirit arrive Duluth 12:30 (for fuel?)
American Spirit depart Duluth 15:30
Spruceglen depart Duluth 14:30 from Midwest Energy
Kwintebank (Netherlands) depart Duluth 16:00 from Peavey Connors Point
Federal Rideau (Hong Kong) depart Duluth 20:15 from Harvest States 1
CSL Niagara depart Duluth 22:30 from DM&IR
American Mariner arrive Duluth 22:45 for Harvest States 1

John D. Leitch arrive Superior 06:15 for BNSF

Philip R. Clarke arrive Two Harbors 15:00
Philip R. Clarke depart Two Harbors 23:00

Buffalo depart Silver Bay 03:30
American Courage arrive Silver Bay 14:30
American Courage depart Silver Bay 22:30

Mesabi Miner arrive Taconite Harbor 11:00 to unload coal

April 8 (Monday):
=================

Cason J. Callaway depart Duluth 05:45 from DM&IR
Mesabi Miner arrive Duluth 19:45 for Midwest Energy
Indiana Harbor depart Duluth 22:00 from DM&IR

Joseph L. Block depart Two Harbors 03:30

April 7 (Sunday):
=================

Cason J. Callaway arrive Duluth 03:45 for Hallett 5 to unload stone
Joseph L. Block depart Duluth 07:30 light from Fraser Shipyard
Federal Rideau (Hong Kong) arrive Duluth 08:10 for Harvest States 1
American Century depart Duluth 10:15 from Midwest Energy
Indiana Harbor arrive Duluth 15:50 for DM&IR

Algoma Navigator depart Superior 10:35 from BNSF
Kwintebank (Netherlands) arrive Superior 18:45 for Peavey Connors Point

Edgar B. Speer depart Two Harbors 07:00
Roger Blough arrive Two Harbors 09:00
Joseph L. Block arrive Two Harbors 10:00
Roger Blough depart Two Harbors 19:00

Buffalo arrive Silver Bay 19:00

April 6 (Saturday):
===================

Algoma Navigator depart Duluth 11:15 light from Hallett 8
James R. Barker arrive Duluth 11:30 for Midwest Energy
American Century arrive Duluth 15:30 for Midwest Energy
James R. Barker depart Duluth 22:45 from Midwest Energy

Burns Harbor depart Superior 06:30 from BNSF
Algoma Navigator arrive Superior 23:05 for BNSF

Manitowac arrive Two Harbors 09:00
Manitowac depart Two Harbors 14:00
Edgar B. Speer arrive Two Harbors 18:00

Great Lakes Trader arrive Silver Bay 11:00
Great Lakes Trader depart Silver Bay 19:00

April 5 (Friday):
=================

Paul R. Tregurtha depart Duluth 03:30 from Midwest Energy
Joseph L. Block arrive Duluth 09:50 to Fraser Shipyard for repairs
American Integrity depart Duluth 19:30 from DM&IR
Algoma Navigator arrive Duluth 21:30 for Hallett 8 to unload salt

Stewart J. Cort depart Superior 06:30 from BNSF
Burns Harbor arrive Superior 11:15 for BNSF

April 4 (Thursday):
===================

Arthur M. Anderson depart Duluth 01:25 from DM&IR
James R. Barker depart Duluth 03:20 from Midwest Energy
American Integrity arriving Duluth 03:40 for DM&IR
Paul R. Tregurtha arrive Duluth 12:35 for Midwest Energy

Frontenac depart Superior 00:10 from BNSF
Stewart J. Cort arrive Superior 13:00 for BNSF

Presque Isle depart Two Harbors 07:00
Great Republic arrive Two Harbors 16:00
Great Republic depart Two Harbors 23:30

April 3 (Wednesday):
====================

CSL Niagara depart Duluth 02:00 from DM&IR
Arthur M. Anderson arrive Duluth 05:45 for DM&IR
CSL Tadoussac arrive Duluth 07:00 for DM&IR
James R. Barker arrive Duluth 13;35 for Midwest Energy
CSL Tadoussac depart Duluth 20:10 from DM&IR

Hon. James L. Oberstar arrive Superior 06:20 for BNSF
Hon. James L. Oberstar depart Superior 16:15 from BNSF
Frontenac arrive Superior 16:30 for BNSF

Edwin H. Gott arrive Two Harbors 09:00
Presque Isle arrive Two Harbors 13:00
Edwin H. Gott depart Two Harbors 23:00

April 2 (Tuesday):
==================

American Spirit depart Two Harbors 07:30

American Courage arrive Silver Bay 15:00
American Courage depart Silver Bay 23:00

April 1 (Monday):
=================

American Century depart Duluth 03:05 from Midwest Energy
Mesabi Miner arrive Duluth 03:45 for DM&IR
Atlantic Erie arrive Duluth 12:30 for DM&IR
Mesabi Miner depart Duluth 16:00 from DM&IR

Algolake depart Superior 08:00 from BNSF
Birchglen arrive Superior 08:30 for BNSF
Birchglen depart Superior 20:30 from BNSF
Roger Blough depart Two Harbors 05:00
American Spirit arrive Two Harbors 06:00

Buffalo depart Silver Bay 11:00

March 31 (Sunday):
==================

Edgar B. Speer depart Duluth 00:40 from DM&IR
Federal Elbe (Cyprus) arrive Duluth 02:00 for Harvest States 1
American Century arrive Duluth 12:25 for Midwest Energy

Algoma Progress depart Superior 07:40 from BNSF
Algowood arrive Superior 08:10 for BNSF
Algowood depart Superior 18:30 from BNSF
Algolake arrive Superior 20:00 for BNSF

Indiana Harbor arrive Two Harbors 06:00
Roger Blough arrive Two Harbors 18:00
Indiana Harbor depart Two Harbors 20:00

Buffalo arrive Silver Bay 22:00

March 30 (Saturday):
====================

CSL Niagara arrive Duluth 03:00 for Midwest Energy
Edgar B. Speer arrive Duluth 06:30 for DM&IR
CSL Niagara depart Duluth 12:00 from Midwest Energy

Algoma Olympic depart Superior 15:30 from BNSF
Algoma Progress arrive Superior 16:00 for BNSF

American Integrity arrive Two Harbors 08:00
American Integrity depart Two Harbors 22:00

Sam Laud depart Silver Bay 02:00

March 29 (Friday):
==================

Cason J. Callaway depart Duluth 21:50 from DM&IR
Federal Hunter (Hong Kong) arrive Duluth 22:00 for Harvest States 1

Stewart J. Cort depart Superior 05:35 from BNSF
CSL Assiniboine arrive Superior 05:55 for BNSF
CSL Assiniboine depart Superior 22:00 from BNSF
Algoma Olympic arrive Superior 22:30 for BNSF

Edgar B. Speer arrive Two Harbors 02:00
Edgar B. Speer depart Two Harbors 13:00

Burns Harbor depart Silver Bay 04:00
Sam Laud arrive Silver Bay 16:00

March 28 (Thursday):
====================

James R. Barker arrive Duluth 00:01 for Midwest Energy
Edwin H. Gott depart Duluth 03:00 from DM&IR
Rt. Hon. Paul J. Martin arrive Duluth 10:15 for Midwest Energy
James R. Barker depart Duluth 12:15 from Midwest Energy
Rt. Hon. Paul J. Martin depart Duluth 20:00 from Midwest Energy
Cason J. Callaway arrive Duluth 22:00 for DM&IR to unload stone then load ore

Presque Isle depart Two Harbors 06:00

Hon. James L. Oberstar depart Silver Bay 03:30
Burns Harbor arrive Silver Bay 13:50

March 28 (Thursday):
====================

James R. Barker arrive Duluth 00:01 for Midwest Energy
Edwin H. Gott depart Duluth 03:00 from DM&IR
Rt. Hon. Paul J. Martin arrive Duluth 10:15 for Midwest Energy
James R. Barker depart Duluth 12:15 from Midwest Energy
Rt. Hon. Paul J. Martin depart Duluth 20:00 from Midwest Energy
Cason J. Callaway arrive Duluth 22:00 for DM&IR to unload stone then load ore

Presque Isle depart Two Harbors 06:00

Hon. James L. Oberstar depart Silver Bay 03:30
Burns Harbor arrive Silver Bay 13:50

March 27 (Wednesday):
=====================

Paul R. Tregurtha departed Duluth 02:25 from Midwest Energy
Great Republic departing Duluth 03:35 from DM&IR
CSL Niagara departed Duluth 11:30 from Midwest Energy
American Integrity arrived Duluth 13:10 to Holcim Cement dock
American Integrity departed Duluth 23:20 from Holcim Cement dock

American Integrity departed Two Harbors 11:00
Arthur M. Anderson arriving Two Harbors 12:00
Arthur M. Anderson departing Two Harbors 22:00

Kaye E. Barker arriving Silver Bay 11:00
Kaye E. Barker departing Silver Bay 19:00

March 26 (Tuesday):
===================

CSL Tadoussac departed Duluth 01:35 from DM&IR
Spruceglen arrived Duluth 01:55 for Midwest Energy
American Spirit departed Duluth 06:15 light from Elevator M
Paul R. Tregurtha arrived Duluth 06:55 for Midwest Energy
Great Republic arrived Duluth 11:00 for DM&IR
CSL Niagara arrived Duluth 23:05 for Midwest Energy
Edwin H. Gott arrived Duluth 23:30 for DM&IR

Frontenac arrived Superior 09:30 for BNSF
Frontenac departed Superior 21:20 from BNSF
Stewart J. Cort arrived Superior 21:45 for BNSF

American Spirit arriving Two Harbors 08:30
American Spirit departing Two Harbors 21:00
American Integrity arriving Two Harbors 21:30

American Courage arrived Silver Bay 04:45
American Courage departing Silver Bay 16:30

March 25 (Monday):
==================

CSL Tadoussac arrived Duluth 04:30 for DM&IR

March 24 (Sunday):
==================

Mesabi Miner arrived Duluth 00:01 for DM&IR
Roger Blough departed Duluth 02:50 from DM&IR

Indiana Harbor arriving Two Harbors 01:00
Indiana Harbor departing Two Harbors 19:00

American Century arriving Silver Bay 03:00

March 23 (Saturday):
====================

American Century departed Duluth 22:35 light for Silver Bay
Indiana Harbor departed Duluth 22:50 light for Two Harbors

March 22 (Friday):
==================

No expected traffic

March 21 (Thursday):
====================

No expected traffic

March 20 (Wednesday):
=====================

Mesabi Miner departed Duluth 09:30 from Midwest Energy

January 24 (Thursday):
======================

John G. Munson arriving Duluth 02:00 to Fraser Shipyard for winter layup

This concludes the shipping season. Shipping traffic and these reports will
resume approximately the third week of March.

January 23 (Wednesday):
=======================

No expected traffic

January 22 (Tuesday):
=====================

No expected traffic

January 21 (Monday):
====================

No expected traffic

January 20 (Sunday):
====================

No expected traffic

January 19 (Saturday):
======================

No expected traffic

January 18 (Friday):
====================

No expected traffic

January 17 (Thursday):
======================

No expected traffic

January 16 (Wednesday):
=======================

No expected traffic

January 15 (Tuesday):
=====================

Roger Blough arriving Duluth 15:00 to Fraser Shipyard for winter layup

January 14 (Monday):
====================

No expected traffic

January 13 (Sunday):
====================

Cason J. Callaway arriving Two Harbors 19:00

January 12 (Saturday):
======================

John J. Boland arriving Duluth 15:00 to Fraser Shipyard for winter layup
American Spirit arriving Duluth 17:00 to Elevator M for winter layup

Edwin H. Gott arriving Two Harbors 17:00

American Mariner arriving Silver Bay 17:00

January 11 (Friday) CORRECTED:
==============================

Frontenac arriving Duluth 00:30 for Hallett 8 to unload salt
American Century arriving Duluth 21:00 to the Port Terminal for winter layup
Victory/James L. Kuber arriving Duluth 22:00 for DM&IR
James R. Barker arriving Duluth 23:59 for DM&IR

CSL Niagara arriving Superior 04:00 for BNSF
Stewart J. Cort arriving Superior 07:00
Indiana Harbor arriving Superior 09:00 to Lakehead for winter layup

Edgar B. Speer arriving Two Harbors 05:00
Defiance/Ashtabula arriving Two Harbors 09:00

Hon. James L. Oberstar arriving Silver Bay 02:00
American Courage arriving Silver Bay 12:00

January 11 (Friday):
====================

Frontenac arriving Duluth 23:00 for Hallett 8 to unload salt
Victory/James L. Kuber arriving Duluth 22:00 for DM&IR
American Century arriving Duluth 21:00 to the Port Terminal for winter layup
James R. Barker arriving Duluth 23:59 for DM&IR

CSL Niagara arriving Superior 04:00 for BNSF
Stewart J. Cort arriving Superior 07:00
Indiana Harbor arriving Superior 09:00 to Lakehead for winter layup

Edgar B. Speer arriving Two Harbors 05:00
Defiance/Ashtabula arriving Two Harbors 09:00

Hon. James L. Oberstar arriving Silver Bay 22:00
American Courage arriving Silver Bay 12:00

January 11 (Friday):
====================

Frontenac arriving Duluth 23:00 for Hallett 8 to unload salt
Victory/James L. Kuber arriving Duluth 22:00 for DM&IR
American Century arriving Duluth 21:00 to the Port Terminal for winter layup
James R. Barker arriving Duluth 23:59 for DM&IR

CSL Niagara arriving Superior 04:00 for BNSF
Stewart J. Cort arriving Superior 07:00
Indiana Harbor arriving Superior 09:00 to Lakehead for winter layup

Edgar B. Speer arriving Two Harbors 05:00
Defiance/Ashtabula arriving Two Harbors 09:00

Hon. James L. Oberstar arriving Silver Bay 22:00
American Courage arriving Silver Bay 12:00

January 10 (Thursday):
======================

No expected traffic

January 9 (Wednesday):
======================

Mesabi Miner arriving Duluth 01:00 to the Port Terminal for repairs
and then to Midwest Energy for winter layup

CSL Laurentian arriving Superior 06:00 for BNSF

Philip R. Clarke arriving Two Harbors 20:00

St. Clair arriving Silver Bay 18:00

January 8 (Tuesday):
====================

Presque Isle arriving Two Harbors 17:00
Roger Blough arriving Two Harbors 21:00

January 7 (Monday):
===================

Paul R. Tregurtha arriving Two Harbors 13:00
American Integrity arriving Two Harbors 16:00

January 6 (Sunday):
===================

Rt. Hon. Paul J. Martin arriving Superior 12:00 for BNSF
Walter J. McCarthy Jr. arriving Superior 22:30 for BNSF

Great Republic arriving Two Harbors 07:30
Cason J. Callaway arriving Two Harbors 17:00

Sam Laud arriving Silver Bay 15:00
H. Lee White arriving Silver Bay 16:00

January 5 (Saturday):
=====================

James R. Barker arriving Duluth 07:00 for DM&IR
John G. Munson arriving Duluth 23:00 for DM&IR

CSL Assiniboine arriving Superior 08:00 for BNSF
CSL Tadoussac arriving Superior 23:59 for BNSF

American Mariner arriving Two Harbors 21:00
Edwin H. Gott arriving Two Harbors 22:00

January 4 (Friday):
===================

Burns Harbor arriving Superior 14:00 for BNSF

January 3 (Thursday):
=====================

Great Republic arriving Duluth 05:00 for DM&IR

Indiana Harbor arriving Superior 01:00 for BNSF
Stewart J. Cort arriving Superior 02:00 for BNSF

American Century arriving Two Harbors 12:00
American Spirit arriving Two Harbors 16:00

St. Clair arriving Silver Bay 01:00
Lee A. Tregurtha arriving Silver Bay 05:00

January 2 (Wednesday):
======================

Edgar B. Speer arriving Two Harbors 21:00

January 1 (Tuesday):
====================

HAPPY NEW YEAR!!!

Mesabi Miner arriving Duluth 05:00 for DM&IR

Return to top of page




Return Great Lakes & Seaway Shipping       Vessel passage index